Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vad ska jordbruksverket få veta?  (läst 2434 gånger)

emil.jönsson

  • Inlägg: 34
    • Skåne
Vad ska jordbruksverket få veta?
« skrivet: 14 jul-14 kl 00:01 »
Har nyss råkat bli med får, ansökte då om SE-nummer. Sen har jag anmält att djuren är flyttade hit, ska jag göra något mer?

Fåren är dräktiga, ska det anmälas att lammen är födda? Om lammen ska behållas, ska de med anmälas nånstans?

Är ju första gången jag har får, så vet ingenting  ;)


emil.jönsson

  • Inlägg: 34
    • Skåne
SV: Vad ska jordbruksverket få veta?
« Svar #2 skrivet: 14 jul-14 kl 00:18 »
Har läst det flera ggr redan men blev inte klokare för det  ;)

annajohannas

  • Gäst
SV: Vad ska jordbruksverket få veta?
« Svar #3 skrivet: 14 jul-14 kl 00:22 »
Jag har nu inte får men getter, när jag sökte om SE-nummer sa jag vad det var för djurslag, som jag har. Jag får varje år, en blankett som jag skall skicka in , om hur många getter jag har, så ni måste väl ha samma inom fåren. Du skall även ha en stalljournal, som du skaffar från jordbruksverket, dr du skriver in allt som händer och görs med djuren.

emil.jönsson

  • Inlägg: 34
    • Skåne
SV: Vad ska jordbruksverket få veta?
« Svar #4 skrivet: 14 jul-14 kl 01:32 »
Stalljournal har jag, köpte den från jordbruksverket ;) Så på den lappen skriver man in hur många tackor och liknande man har då?

javill

  • Inlägg: 11656
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: Vad ska jordbruksverket få veta?
« Svar #5 skrivet: 14 jul-14 kl 09:53 »
Ja i stalljournalen skriver du in allt som händer i din besättning (lamning, slakt, dödsfall).
Vid årskiftet kommer det en blankett om fårräkning från Jordbruksverket (precis som för getter som nämnts ovan). Där kommer lamm som fötts under året med.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

 

emil.jönsson

  • Inlägg: 34
    • Skåne
SV: Vad ska jordbruksverket få veta?
« Svar #6 skrivet: 14 jul-14 kl 11:52 »
ok. Jag tackar för svaren.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1470 gäster, 3 användare
Torkel, Själv är bäste dräng, Nataks

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser