Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Att fröså tomater  (läst 1262 gånger)

gila06

  • Inlägg: 17
Att fröså tomater
« skrivet: 29 apr-14 kl 20:11 »
Jag älskar tomater och brukar odla en del i mitt växthus på sommaren. Har nu försökt att så mina egna tomatplantor, men det har inte lyckats särskilt bra. Vad är tricket för att få plantorna kraftiga och mörkgröna. Mina blir ljusa, långa och rangliga.
Jag har lysrör med fullt spektra speciellt avsedda för växter så det kan knappast bero på för lite ljus. Kan det bero på felaktig jord? Vilken är den bästa jorden för att få fram kraftiga plantor?  Eller är det något annat som är fel?
Tacksam för råd o hjälp.

MissT

  • Inlägg: 596
    • Västergötland
SV: Att fröså tomater
« Svar #1 skrivet: 29 apr-14 kl 20:17 »
Hur länge har du lysröret tänt? Det skall vara på ca 13 - 14 timmar per dygn. Det skall hänga i kedjor så att du kan ha det nära plantorna och höja allt eftersom dom växer. Kanske är rören gamla? Jag odlar i år både under kallvita rör och varmvita som jag köpte av misstag. Kallvita skall ju vara bäst, men jag tycker det växer lika bra under dom varmvita. När du skolar om så kan du sätta plantorna djupt så blir dom lite kortare. Då bildar dom rötter på stammen och tillväxten bromsas något.

 

grisslan

  • Inlägg: 336
    • Skåne
SV: Att fröså tomater
« Svar #2 skrivet: 29 apr-14 kl 21:23 »
Hur har du det med temperaturen? Själv försöker jag hålla mellan 16-18 grader, varmare så springer dom gärna i väg på höjden.
Kom du levandes i hamn var det inget hårt vädeer.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

567 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hittade den tidning hemma hos en vän. Fångade mitt intresse och jag uppskattade den bredd av artiklar. Har själv nu påbörjat en prenumeration
/Martin

* Nya inlägg

400 kr kvar till mat.
i Ekonomi
[Igår kl. 08:31]


Hästar, väder och vind.
i Brukshästar
[28 jul-25 kl 19:12]


Skillnad på electrolux assistenter
i Bröd
[27 jul-25 kl 22:41]


Ramstorlek?
i Biodling
[27 jul-25 kl 18:43]


Myrsyrabehandling och invintring, I vilken ordning?
i Biodling
[27 jul-25 kl 17:45]


Naturlig hygrometer
i Vaktlar
[27 jul-25 kl 11:32]


Mf 4335 vill inte köra
i Meka
[27 jul-25 kl 09:59]


Ta bort potatisblast.
i Grönsaker
[25 jul-25 kl 16:19]


Kombucharecept
i Drycker
[25 jul-25 kl 04:15]


Hur mycket isolerar snö?
i Frukt & bär
[22 jul-25 kl 23:18]

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser