Bra torkugn? Tips till nybörjare. (umeå)

Startat av Feather, 13 Apr-14 kl 22:38

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Feather

Flyttar till en liten etta med trinettkök utan ugn och frys. Tänkte att det vore bra att köpa en torkugn för att lagra sommarens skatter,
http://www.ravarubutiken.se/sv/artiklar/stockli-rund-torkugn.html Detta är det billigaste jag hittat, nån som testat den? (Vill ha en som är värd pengarna men har inte mycket pengar.) Kan min klantiga katt skada sig på den på nåt vis?
När jag torkade i varmluftsugn gjorde jag klassiska "remmar" av bär för jag tyckte att de var dryga att torka hela,det går ju inte att göra i denhär. Är det kanske lättare att torka hela i torkugn, nån som vet?
Kan man ha den igång när man inte är hemma? Känns inte riktigt säkert... slår man bara på och av den när man kommer och går, som en lampa?


javill

"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

kurt

Skall man lämna den så bör det nog vara en modell mer termostat, de billigare ~400kr saknar ofta det. De brukar dock alla vara effektivare än varmluftsugn, när man torkar så är luftgenomflödet viktigare än värmen.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

918 Gäster, 4 användare (1 Dolda)
Max Holloway, Jonny H, Sofia Verniga