Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  kostnader för slakt  (läst 865 gånger)

skaneman

  • Inlägg: 29
    • Skåne
kostnader för slakt
« skrivet: 01 okt-13 kl 21:50 »
hej tänkte kolla lite vad ni betalar för, slakt finstyckning hängmörning och paketering `?
tänkte sälja alla djur till kls Ugglarps men har fått en del förfrågningar om köttlådor så tänkte ta 1-2  kvigor till det

tack på förhand

 

Ursus

  • Inlägg: 323
    • Jämtland
SV: kostnader för slakt
« Svar #1 skrivet: 10 okt-13 kl 12:36 »
30 kr/kg på slaktvikten. Då ingår även infrysning. Ordentlig hängmörning är det inte alla slakterier som klarar av. Det som tillslut hamnar i lådorna är kanske 65-70 % av slaktvikten.

Så det gäller att ta ordentligt betalt för lådorna om det ska vara nån mening, alldeles för många säljer för billigt.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

617 gäster, 1 användare
fyren

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressant och inspirerande läsning! Jag har lärt mig mycket användbart, bl.a inför eventuella framtida getter. Tidningen är dessutom väldigt fin att bläddra i. Otroligt prisvärd! En får mycket för sina 30 kronor.
/Sofie S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser