Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Solceller till fritidsbatteri  (läst 6460 gånger)

uppsala

  • Inlägg: 1
    • -
Solceller till fritidsbatteri
« skrivet: 16 feb-14 kl 23:03 »
Hej,

Jag ska försöka få lite el till sommarstugan med solceller och ett fritidsbatteri för att driva lite led-belysning och andra små 12v utrustning.

Jag ska införskaffa ett fritidsbatteri på ca 75Ah, 12V. En MPPT regulator som klarar 30A, 12/24V och solceller.

Då priset på solceller har gått ner har jag kollat på två olika. Den ena är på 135Wp, 17,6V (alltså 12V) och 8.41A. Den andra panelen är på 290Wp, 35.8 V (alltså 24V) och 8,65 A. Nu till min fråga:

Hur lång tid tar det att ladda batteriet med de olika panelerna? Borde man inte dela 75Ah  i respektive panels A? Alltså runt 9 timmar för vardera panel under perfekta förhållanden. Eftersom att 290W panelen är mycket dyrare och kraftigare verkar det underligt att det skulle ta ungefär lika lång tid att ladda batteriet med panelerna? Hur tänker jag fel? Jag vet att det krävs kraftigare kablar för 12V panelen, men då det är en kort sträcka mellan panelen och batteriet är inte det något avgörande för mig.

torbjorn

  • Inlägg: 14048
    • Medelpad
SV: Solceller till fritidsbatteri
« Svar #1 skrivet: 17 feb-14 kl 06:57 »
För att ladda ett 12 V-batteri är det ju strömmen som är intressant. Det överskott i spänning som 24 V-panelen ger har man normalt ingen nytta av annat än att den kanske kan börja ge laddström vid svagare ljus än 12 V-panelen.

Du kan betrakta 24 V-panelen som två seriekopplade 12 V-paneler med samma märkström (alltså 8,4 A).

Tänk på att specarna för solpaneler brukar vara angivna vid en solinstrålning motsvarande då solen står i zenit vid ekvatorn (1120 W/m²) , så kraftigt ljus får man aldrig på våra breddgrader ens mitt på dagen.

 

Rubensgården

  • Gäst
SV: Solceller till fritidsbatteri
« Svar #2 skrivet: 17 feb-14 kl 08:16 »
Visst, de båda panelerna har ungefär samma strömstyrka men för 24V behöver du två batterier. Om man i ditt resonemang använder två batterier på 75Ah istället för ett: Eftersom spänningen är den dubbla blir energin också dubbelt så hög. Strömmen blir också halverad vid samma effektuttag vilket leder till att man kan ha lite tunnare ledningar eller att man kan ta ut en högre effekt i förhållande till batteriernas maximala kapacitet.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

867 gäster, 3 användare (1 dolda)
Tur-Johan, ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Makalöst mysig och lärorik tidning för en som tycker om återbruk och självhushållning!
/ PW

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser