Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Separett 9010  (läst 1443 gånger)

Tärnabonden

  • Inlägg: 28
    • Västerbotten
Separett 9010
« skrivet: 01 dec-13 kl 16:39 »
Hejsan, vi är ett ungt par som just köpt gård och vill bli självförsörjda i framtiden. Vi tänker köpa en villa 9010 och ansluta ventilationen till murens självdragskanal. Och samtidigt behålla draget i badrummet med hjälp av ett Y-rör, vet ni om detta funkar? Tänker på lukt i första hand men även om ens fläkten måste gå när självdraget är väldigt bra. Mvh robert och sara


 

bladhis

  • Inlägg: 365
    • Västergötland
    • www.prastakvarna.se
SV: Separett 9010
« Svar #1 skrivet: 18 dec-13 kl 09:58 »
Om locket på toaletten är tätslutande och den har egen tilluft så borde det fungera, om inte så låt all ventilation i badrummet gå genom toastolen. Risk är annars att självdraget i badrummet tar överhand då den blir varmare och suger luft ur toastolen.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

535 gäster, 2 användare (1 dolda)
simon.arvestrand

* Forum

* Om tidningen Åter



- Jag älskar när tidningen kommer! Myskväll och massor med läsningar!
/Melissa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser