Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  ympning av äpple på frögrundstam  (läst 1217 gånger)

mistlur

  • Inlägg: 102
    • Småland
ympning av äpple på frögrundstam
« skrivet: 06 jun-13 kl 22:12 »
Jag  funderar lite på det här med ympning av äpple... har en del självsådda små äppleträd i olika storlek, från 30cm till mer än en meter, de större har ju flera grenar. Skulle jag kunna flytta dessa och sedan sätta ympris på dessa grenar? Eller kommer äppelträdet svara med att bilda fler skott under ympningarna som troligtvis ger små sura frukter? Är detta anledningen till att grundstammen ska vara kort och ympen sitta i princip just ovan jord?

En annan fråga: om fröstammen har flera stammar (har gått djur där som betat av dem), kan jag klippa alla utom en under senhösten och sätta snittytorna under jord?

Tanken är att det ska vara "gratis" och att jag ska slippa så kärnor, för dessa små fröstammar har jag  ju redan...

Hoppas någon har tips eller råd!

qillevippen

  • Inlägg: 18
    • Hälsingland
SV: ympning av äpple på frögrundstam
« Svar #1 skrivet: 27 jun-13 kl 14:10 »
Borde väl gå att ympa på dina självsådda likaväl som på köpta grundstammar . Men ympen ska sitta lågt, strax ovan jordytan .Kom ihåg att vaxa även ovansidan av ympen så det inte savar ut där, då dör alltihop ;)Ympris tar jag tidigt på våren och förvarar inlindat i fuktigt  tidningspapper i kylskåpet tills grundstammen börjar sava ( i maj där jag bor).Lycka till!

 

JFOT

  • Inlägg: 234
    • Östergötland
SV: ympning av äpple på frögrundstam
« Svar #2 skrivet: 29 jun-13 kl 12:05 »
Du kan ympa på de stammarna men på de större gissar jag att du tjänar mer på att ympa på skotten från stammen och sedan skapa en ny huvudstam från en lämplig ymp som tar sig än att ympa nere vid marken och sedan kapa bort allt ovanför. Du kommer hela tiden att riskera att få nya skott som ger sur frukt men frösådda äppleträd brukar i alla fall bli så stora att man kan stå ut med en del sur frukt och det kan också vara lite intressant att se vad resultatet blir. Äpplen tål dessutom att man kapar bort ganska stora grenar så blir resultatet skräp så är det bara att ta bort det senare.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

629 gäster, 1 användare
Carolina

* Forum

* Om tidningen Åter



- Verkar vara en mycket användbar tidning!
/Marcus

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser