Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Kalciumspraya äppelträd  (läst 1039 gånger)

Privatperson

  • Inlägg: 1
    • Uppland
Kalciumspraya äppelträd
« skrivet: 10 apr-14 kl 20:53 »
Hej !   :)  nybörjare som med långa mellanrum läser runt här...

Har problem med sk pricksjuka på ett cox orange äppelträd o även gloesporium förekommer..

har läst på och genom att spraya på kalcium i någon form blandat med vatten (kalciumklorid tycks vara bäst) då o då under senvår/försommar så kan angreppen lindras väsentligt ?

någon som har erfarenhet ?

 

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Kalciumspraya äppelträd
« Svar #1 skrivet: 11 apr-14 kl 07:30 »
Nej, men det står att man bör välja ett "kalciumpreparat av livsmedelskvalitet ", men det är väl främst om man skall göra upprepade behandlingar så att man t ex inte anrikar tungmetaller. Det är också viktigt när man sprutar

http://www.vaxteko.nu/html/sll/slu/faktablad_tradgard/FVT153/FVT153.HTM


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

504 gäster, 1 användare
Stengrim

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser