Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  vinterägg - sämre befruktade?  (läst 1818 gånger)

Aaron

  • Inlägg: 54
vinterägg - sämre befruktade?
« skrivet: 01 feb-07 kl 12:52 »
Två surhönor fick slutligen fem ägg var att ruva. Jag tog dessa äggen från kylskåpet (+8C), dom allra senast värpta, men jag hade inte hållt på att "vicka" dom dagarna i kylskåpet.

Den första hönan som skulle fått kycklingar, ruvade över tiden (nej jag hade inte lyst äggen) - och dom visade sig vara obefruktade, alternativt att hönan som var förstagångsruvare lämnat redet någon natt och suttit på pinne och äggen typ fryst.

Sedan fördelade jag dom återstående fem äggen på dom två surhönorna.
Tre kycklingar kläcktes, en orkade sig inte ur skalet och hade dött med sin lilla näbb utstucken ur skalet. Det femte ägget var obefruktat.

Alltså, sex ägg av tio var obefruktade.
Jag har två tuppar på en medelstor flock hönor.

Är detta normalt, eller var det bara otur, eller är vinterägg inte befruktade i samma utsträckning som på vår-höst, eller lider min lantrasflock av problem kopplade till inavel? Vad tror ni. Vad har ni själva för erfarenheter.
Det är f ö första ggn jag låter dom ruva fram kull mitt i vintern.
Musiker, bildkonstnär med Hedemorahöns och Helsingefår (genbank) i Hälsingland.

orloff

  • Gäst
Re:vinterägg - sämre befruktade?
« Svar #1 skrivet: 01 feb-07 kl 13:54 »
Ja, vinterägg är sämre befruktade. Helst ska man ha tupparna inomhus för det är de som inte "tål frost" på sina könsdelar. ;D

 

Aaron

  • Inlägg: 54
Re:vinterägg - sämre befruktade?
« Svar #2 skrivet: 01 feb-07 kl 20:17 »
 :) tack för svar. Aha, det är så det kan ligga till.
Här är dagens bild på kycklingarna i alla fall.
Musiker, bildkonstnär med Hedemorahöns och Helsingefår (genbank) i Hälsingland.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

563 gäster, 1 användare
Hans Hultén

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressanta uppslag! Blev väldigt sugen på att skaffa höns. Efter större delen av renoveringarna på huset är klara så ska jag bannemig också skaffa mig några höns!
/Dennis Bengtsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser