Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Välja ut getter  (läst 2124 gånger)

Nina K

  • Inlägg: 1032
    • Skåne
Välja ut getter
« skrivet: 30 dec-12 kl 18:35 »
Undrar lite hur ni andra getägare gjorde/gör när ni köper getter. Hur tänkte ni när ni ska välja ur en grupp?. 

Sussilo

  • Gäst
SV: Välja ut getter
« Svar #1 skrivet: 30 dec-12 kl 19:05 »
Beror ju litet på vilken ras/typ av getter jag vill ha och vad jag ska ha dem till. Men gemensamt är väl att de är friska och i gott skick med välskötta klövar, är tama, nyfikna och tillgängliga. Ska jag välja flera individer ur samma flock skulle jag kolla deras inbördes rangordning - att de trivs ihop. Är det fråga om genbanksdjur ska dessutom alla papper vara i ordning. För mjölkgetter skulle jag kolla juvret och spenar och försöka få info om mjölkproduktionen också hos den tidigare generationen. Hm, ja det finns säkert mer  :).

Nina K

  • Inlägg: 1032
    • Skåne
SV: Välja ut getter
« Svar #2 skrivet: 30 dec-12 kl 21:55 »
okej. Vi gick också på synliga hälsan/skick och tamhet. Detta med rangordning hur blir det med den när de plockats ut ur gruppen? Undrar mest över detta då vi just fått hem våra första getter. Den ena står nästan hela tiden i ett hörn och iaktar de andra två. De andra två tycks tollerera varann men ena gillar inte andres halvstora killing. Där borta såg de ut att vara okej med varan.

 

Bergsblomman

  • Inlägg: 359
    • Värmland
    • Hästarna i Berg
SV: Välja ut getter
« Svar #3 skrivet: 30 dec-12 kl 23:14 »
Det var inte jag som valde utan min get valde mig!  ;D

Nu har jag ju bara mina getter till sällskap men berättar ändå hur det gick till när jag fick Elsa.
Jag behövde en get som sällskap till Vera som blivit ensam och åkte till Veras uppfödare där jag och min man fick gå in i den stora unggetflocken för att uppfödarna sa att getterna väljer själv! Och det var en liten söt get som inte lämnade vår sida (hon var precis det jag sökte). Men geten var en alldeles för fin get för att bli sällskapsget, hon hade bra gener för mjölkning så uppfödarna ville inte bli av med henne. Kunde vi tänka oss någon annan?

Vi stannade en bra stund i flocken för att se om fler getter var intresserade av oss och några var nyfikna, men den lilla söta svart-vita geten lämnade oss inte, var vi än gick följde hon med, hon hoppade upp i mitt knä och lämnade inte vår sida. Till slut fanns ingen annan råd än att uppfödarna gav upp och sa hon har valt er så hon får följa med er hem. Och Elsa är så underbar och snäll, så bättre get kunde vi inte få!  :)
« Senast ändrad: 30 dec-12 kl 23:16 av Bergsblomman »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

561 gäster, 1 användare
Hans Hultén

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidningen!
/Gabriella S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser