Tyvärr har jag inte tiden för ödehus/ruiner som inte ligger i mitt närområde. Men det som finns inom några mils omkrets har jag hyfsad koll på och forskar lite när jag hinner med. Via kyrkböcker, bibblan osv. Är mycket mycket intresserad av sådant!!!
Just det här lilla huset tog tre besök att hitta fast jag såg det på kartan hela tiden. Så dolt var det nu. Bara nån halv kilometer längre bort ligger ytterligare två små hus, dock i bättre skick men ändock lämnade till sitt öde. Tycker det är så sorgligt. Och fascinerande. Fantasieggande.
Den som levde just här har nog haft det enkelt(men ändå en vacker trädgård kan jag se spår av)med väggfasta skåp, några pinnstolar och en järnsäng och lite sådantdär. Så nedanför fönstret kunde man se resterna av gardinstången med en sirlig spetsgardin som det knappt var något kvar av.