Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Brunnskar  (läst 3366 gånger)

made

  • Gäst
Brunnskar
« skrivet: 12 feb-07 kl 19:45 »
Hej!

Är ny på forumet, så jag hoppas jag gör rätt och hamnar under rätt rubrik!

Nu till min fråga: Har någon tips om hur man bygger brunnskar, ett sådant där man vevar upp vattnet? Jag har egen brunn, som för det mesta fungerar alldeles utmärkt, men som bekant är det mycket strömavbrott här i Småland, och då fungerar inte pumpen. Brunnen har gjutet betongfundament med en  ca 1/2 m. hög betongkant med ett löst (men tungt) betonglock. Någon som vet råd?  ???


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

541 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Köpte numret främst för att jag tänker lära mig spinna, men förutom det fanns mycket annat intressant, som skötsel av naturbetesmarker och hoppfulla nybörjarbrev!
/Johanna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser