Vart köper man bär?

Startat av purex, 22 Nov-12 kl 15:37

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

purex

Funderar på att göra lite glögg och även safta och sylta lite. Men hittar inte något ställe där man kan köpa en större mängd bär. Vet ni här på forumet vart man kan göra det till ett bra pris?

sɹǝpuɐ

Det viktigaste är nog tidpunkten. Normalt köper man inte bär, utan går ut i skogen eller trädgården och plockar dem. Men man kan troligen vid samma tid även köpa på torget i de flesta städer. Jordgubbar brukar också odlas för självplock på en del ställen.

LasseDalom

Frysta bär hittar du ju på alla stormarknader. Finns eventuellt ganska billiga varianter på Willys och sånnt!

kurt

Citat från: LasseDalom skrivet 27 Nov-12 kl 20:49
Frysta bär hittar du ju på alla stormarknader. Finns eventuellt ganska billiga varianter på Willys och sånnt!

Billiga djupfrysta bär?????

Pip

Tyvärr så är det inte så lätt att hitta bra bär i Sverige utanför skördetider. De stora jättarna (finnerödja, polarica etc.) har billiga frysta bär om man köper mycket vilket ofta innebär helpall men då är det imortbär vilket ju inte är så kul. De har nog svenska lingon och blåbär men de brukar vara rätt dyra om man skall sylta och safta samt göra god förtjänst.

Megasen

Om du har trädgård kanske du skulle kunna börja göra en "bärgård". På ett par år så är du - beror på hur många ni är! - självförsörjande på röda/svarta/vita vinbär, krusbär och rabarber. Rabarber plockar du efter hand och fryser in, och kokar efter hand.
Hösthallon ger bra skörd, blåbär kan funka - beror på var du bor. Björnbär likaså.
Jordgubbar är bättre att plocka på självplock, dela och frys i mjölkkartonger, ta upp efter hand och koka sylt och saft. Jag brukar plocka 60 liter, det räcker ungefär ett år till fyra personer. Man kan ju ha några plantor för att äta, likaså smultron.
Bor mitt i stan med familj, hund, katter och höns.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

443 Gäster, 1 användare
eriksjos