Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hjälp med belysning  (läst 873 gånger)

jerker_s

  • Inlägg: 472
    • Södermanland
Hjälp med belysning
« skrivet: 01 nov-12 kl 09:55 »
Hej! Jag behöver hjälp med rätt belysning till mina höns!!!! Har försökt söka information men den nya sökmotorn gör det inte lätt..:(

Mina hönor slutar värpa om de inte får extrabelysning mellan september-mars och behöver därför extrabelysning. Jag har tidigare använt en vanlig glödlampa på 75W. Nu har jag satt in en lågenergilampa på 30W 135mA-50/60Hz 6500K. I samband med den nya lampan har äggproduktionen minskat markant. Mitt hönshus är ca 6 kvadratmeter.

Har jag för kraftig belysning?
Flimmrar den kanske?
Fel kelvin/färg?
Förslag på lämplig belysning mottages tacksamt!

 

Löparnäs

  • Inlägg: 310
    • Västerbotten
    • TjäderAndens
SV: Hjälp med belysning
« Svar #1 skrivet: 01 nov-12 kl 16:01 »
Testa med en halogenlampa istället..

Vanliga lågenergilampor fungerar lite som lysrör.. och de flimmrar.
Har höns för trevligt sällskap, ägg och kött


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

538 gäster, 1 användare
Hans Hultén

* Forum

* Om tidningen Åter



Så glad att jag hittade denna tidning och det är lite som julafton varje gång den kommer i brevlådan
/Mathilda Oja

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser