Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Ull - garn  (läst 5737 gånger)

Matilda Alexandra Andersson

  • Inlägg: 39
  • Naturnära i själen och stadsnära i kroppen.
    • Västergötland
    • Musik-sida
Ull - garn
« skrivet: 11 okt-11 kl 18:56 »
Hallo!

Har fått intresse för att lära mig spinna ullgarn för att sen kunna sticka med.
En granne på ön har sagt att jag kan få ull från deras får som jag tror är gutefår (blåsvarta med litet ansikte)

Undrar om någon som kan ull huvurvida denna ull är? :)

Mvh Matilda

Jordbron

  • Inlägg: 754
    • Västergötland
    • Jordbron
SV: Ull - garn
« Svar #1 skrivet: 11 okt-11 kl 19:02 »
hör med bonnmoran här på alternativ hon kanske vet.
Småskaliga "farmare" med klövsjöfår, finullsfår, gotlands- och mellerudskaniner, orangekaniner, havanafrassar, öländska dvärghöns, samt en border collie & ett gäng katter. Snart kanske även med bin.
http://www.jordbron.se

JackieLondon

  • Inlägg: 34
    • Norrbotten
SV: Ull - garn
« Svar #2 skrivet: 19 okt-11 kl 16:35 »

Hejsan!
Har hört att gute-ull är bäst att tova med!
Men, bara vad folk sagt, är novis inom ull men jag
väntar med förväntan på några säckar Guteull som
jag ska leka med  ;D

Hoppas den funkar att spinna, för jag har massa
kalla fötter som vill ha tjocksockar :-[

Jansdotter

  • Inlägg: 94
    • Småland
SV: Ull - garn
« Svar #3 skrivet: 23 okt-11 kl 22:09 »
Ull från Gutefår är jättefin! Blank och stark, blir jättesnyggt om den är väl spunnen. Spänstig och bra ull som håller bra, men kanske inte så gosig... Jag tycker du har tur! (själv är jag väldigt kass på att spinna, men jag stickar desto mer, och jag besöker Gotland i jobbet då och då. Köper alltid med mig garn hem!)

Matilda Alexandra Andersson

  • Inlägg: 39
  • Naturnära i själen och stadsnära i kroppen.
    • Västergötland
    • Musik-sida
SV: Ull - garn
« Svar #4 skrivet: 27 okt-11 kl 15:17 »
Åh tack tack för respons å så!

Ja det skall bli ruskigt kul!
Har inte lärt mig  spinna än men tänker att det är fördelen med att få gratis ull!
Så fort ni ser en fårhage - fråga om de själva vill ha ullen eller ej.
Jag frågade några helt främmande o de slänger ullen o bara blev glada över att jag ville ha :) men den är ju inte tvättad o så.



Matilda Alexandra Andersson

  • Inlägg: 39
  • Naturnära i själen och stadsnära i kroppen.
    • Västergötland
    • Musik-sida
SV: Ull - garn
« Svar #5 skrivet: 05 nov-11 kl 10:34 »
Hoj hoj!

Jag har ändrat mig - tror att det är gotlansfår jag skall få ull av!
Undrar också vad man skall tänka på när man letar spinnrock och karda?

Strättö

  • Inlägg: 101
  • Djur & lifs kvallite
    • Småland
    • Välkommen till Marsholm i Småland
SV: Ull - garn
« Svar #6 skrivet: 13 nov-11 kl 16:56 »
 :DDet är jättekul att spinna ;)
Jag spinner i mjuk Satinangora Ull den är 7 ggr varmare än fårull men inte lika stark ::)
Blir heller inte mycket ull men ack så mjuk o:)
Du kommer att få många rogivande stunder med spinnrocken ;)
Lycka Till // Strättö :-*
Ärlighet varar längst, Gör alltid så gott du kan, lev & gör det du gillar.

LenaWB

  • Inlägg: 74
    • Uppland
SV: Ull - garn
« Svar #7 skrivet: 19 dec-11 kl 18:10 »
men det är ett riktigt pill att få till det med spinningen - antingen går det för fort om jag lyckas få igång synkningen med tramporna, och vevar jag hjulet för hand för att få det gå lagom llångsamt, då är jag en hand kort för själva ullmatningen...får ingen snits på det men materialet är ljuvligt att hålla på med - men dammar. Kardorna löste jag med två vanlig hundkardor, nya "riktiga"var på tok för dyra!
Odlar själen och allt möjligt annat på tomten o odlingslotten i Spånga, samt på fritidsstället i Roslagen.  Älskar skog o mark, vovven o ja är perversa på att plocka svamp. Gjuter betongföremål, kardar o försöker spinna ull - har inte riktigt tid att jobba men vad göra...

turinge

  • Inlägg: 138
  • Jag lär mig genom att gå dit jag måste gå
    • Södermanland
SV: Ull - garn
« Svar #8 skrivet: 30 jun-12 kl 01:28 »
Hej
Jag har just spunnit på min älskade spinnrock
Jag har gjort ett blandnings garn av 3 olika kvaliteter och färger,d blir sååå fint å jag känner mej sååå lycklig
Jag älskar att spinna
Ha d bra
Lägg in bild/er på ditt garn och berätta också vad du spunnit av för något. Vore roligt att få se resultatet  :D.
Jag har det mesta jag behöver...  utom en trevlig karl ;).

Lorita

  • Inlägg: 1136
    • Bohuslän
    • Stall Gullöhagen
SV: Ull - garn
« Svar #9 skrivet: 30 jun-12 kl 06:37 »
Hej turinge

Vet du vad,jag vet ej hur jag kan lägga in bilderna men jag ska fråga om nån kan hjälpa mej för d vore ju jättekul att dela med mej av mina verk,jag vet ju själv hur roligt d e när någonannan inspirerar mej,så d ska jag försöka göra så snart som möjligt

Tack för att du puschar på mej om detta

Ha d gott Mvh


Gå in på http://photobucket.com/ och högerklicka och kopiera bildwebb adressen, tryck på måna-lisa ikonen till vänster under B och klistra in din  bildwebb adress och Posta
fyra hästar, fem Klövsjöfår i genbank nr 1458 och tre mysiga katter
Länk till mina lamm 2012
http://www.alternativ.nu/index.php?action=media;sa=album;in=389

änga

  • Inlägg: 241
    • Småland
    • 1811 ord&bild
SV: Ull - garn
« Svar #10 skrivet: 02 aug-12 kl 11:12 »
Spinna på spinnrock tror jag är bäst att lära sig i praktiken, det är lite pyssel. Kolla med vävstugor eller Hemslöjden i ditt län, om de itne kan hjälpa dig vet de säkerligen någon som kan! Vill du prova lite själv hemma funkar det finfint att lära sig spinna på slända genom youtube. En slända är dessutom mycket billigare, enklare och tar mindre plats än en spinnrock, och ska man inte spinna kilovis med garn kan det vara en bra start. Ett par kardor och en slända behöver inte kosta så mycket, lägg ut en köpes-annons här på alternativ eller kolla blocket/loppisar, och sen är du good to go! Jag har själv en kasse finfin stålgrå gotlandsull som väntar på att jag ska få tummarna ur. Tänk sen att kunna sticka saker av egetgjort garn, det är härligt det!

sommarin

  • Inlägg: 97
  • ull är härligt
    • Skåne
    • Den Gamla Skolan
SV: Ull - garn
« Svar #11 skrivet: 14 aug-12 kl 10:34 »
Hej
Kul att höra om fler som vill lära sig spinna. Gotlandsull är ett underbart material till både garn men också att tova.
Enklare går det med bra redskap, jag säljer både kardor och spinnrockar, har även kurser titta gärna in på min hemsida www.dengamlaskolan.se
Hör gärna av dig med fler frågor
Inger Sommarin
PS läs gärna på http://www.dengamlaskolan.se/om.htm  innan du köper en gammal spinnrock.
IS

 

Tzick.ii

  • Inlägg: 1
    • Småland
SV: Ull - garn
« Svar #12 skrivet: 08 sep-12 kl 13:15 »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1879 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressanta uppslag! Blev väldigt sugen på att skaffa höns. Efter större delen av renoveringarna på huset är klara så ska jag bannemig också skaffa mig några höns!
/Dennis Bengtsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser