Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  kläckning av kalkoner  (läst 1331 gånger)

itajon

  • Gäst
kläckning av kalkoner
« skrivet: 20 maj-12 kl 21:57 »
Hej jag har lagt i kalkonägg i en frigolitkläckare manuell, ställde in den på 39gr. Jag hittade på en sida bara att de skulle ha 38,6gr men om det är en kläckare utan fläkt som denna så skulle det vara något varmare. Funkar det med 39gr eller är det för varmt?
Är kycklingarna så känsliga att man måste desinficera vattenskålarna 2 ggr om dagen?
Marita

 

mymlan65

  • Inlägg: 297
    • Småland
SV: kläckning av kalkoner
« Svar #1 skrivet: 20 maj-12 kl 22:24 »
37,5 grader och helt torrt så länge de rullas. De sista fyra dagarna när de ligger still ska du öka fuktigheten rejält.
nej, de behöver inte deffade vattenskålar, och är inte alls så känsliga. Däremot tål de fukt och drag väldigt dåligt.... Mycket känsligare för det än hönskycklingar. De är också lite tröga när det gäller mat o dryck, ofta måste man visa dem genom att picka med pekfingret eller en penna.. :D

Lycka till!
Livet består inte av att vänta ut stormarna.
Det handlar om att lära sig dansa i regnet.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

467 gäster, 2 användare
Hans Hultén, Efwa

* Forum

* Om tidningen Åter



- Denna tidning snubblade jag över redan 2002 typ, det bästa att lära sig de mästa. Varje person i detta avlånga land borde läsa denna. Butiker borde ta in dessa... älskar denna tidning. Köpte förut mycket böcker i butiken för många år sedan, men dom kom bort, syrakulturen , ost till husbehov och en del andra.
/ Anna-karin A

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser