Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vinteräpple i Zon V-VI  (läst 1434 gånger)

Alvbåge

  • Inlägg: 34
    • Dalarna
Vinteräpple i Zon V-VI
« skrivet: 22 maj-12 kl 11:24 »
Hej!

Söker tips på vinteräpplen med bra lagringsförmåga lämpliga att odla i Västerdalarna, Zon V-VI. Någon som har några tips?

/Alvbåge
Fäbodbrukare med Gestrikefår, Hedemorahöns samt ett par kattskrällen

 

kurt

  • Inlägg: 3488
SV: Vinteräpple i Zon V-VI
« Svar #1 skrivet: 22 maj-12 kl 12:06 »
Det är Leif Blomqvist böcker "Äppel i norr " eller "Våra fruktsorter" som gäller, där får du tips på väldigt många sorter som passar för nordligare lägen   


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

820 gäster, 5 användare (2 dolda)
Berberis, Tumnus, Stengrim

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tidningen åter har jag läst i några år som prenumerant innan dess läste jag hos vänner. Genom åren har jag utvecklats det har även tidningen och att ledaren skrivs av en så härlig och äkta människa som erkänner att man ibland får ge upp och tänka om. ALLA borde ha tidningen!
/ Maria

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser