Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  FoderMajs  (läst 1326 gånger)

Methoni

  • Inlägg: 195
    • Närke
FoderMajs
« skrivet: 08 nov-11 kl 11:18 »
Majs kan orsaka problem med kalcium upptaget för hönan, om det blir ges mycket.

Om det vore så då skulle man ju inte kunna ha uppfödning på majs.....det finns det ju...majskyckling anses ju som en delikatess. I Grekland där det inte fanns annat foder till höns än majs såg jag inga som helst problem hos hönsen under mina år där. Mina fjäderfä fick då majs från start då jag kunde få majsen i hel,grovkrossad eller finkrossad. Jag saknar verkligen det här i Sverige då jag helst vill föda upp dem på majs.

Grimla

  • Inlägg: 4057
  • 432Grimla på bilden.
    • Hälsingland
SV: FoderMajs
« Svar #1 skrivet: 20 apr-12 kl 23:50 »
Om det vore så då skulle man ju inte kunna ha uppfödning på majs.....det finns det ju...majskyckling anses ju som en delikatess.

Majskyckling (Bjärefågel och Torsåsen)
föds upp på Vete och Havre och Majs men INTE Majskolvar utan majsglutenmjöl!!!
När Majskycklingarna slaktas har dom ätit under sin livstid 60% säd- 20% sojamjöl- 20% Majsglutenmjöl/Rapsmjöl.
Islandshöns och Sk.Blommehöns (båda raserna med o utan hätta). 4 Fjällkor, Häst, Får, Katt ♥

 

Azoo-Lina

  • Inlägg: 7326
  • Jag kan inte allt. Men väldigt mycket ;-)
    • Skåne
    • Fru Laurin
SV: FoderMajs
« Svar #2 skrivet: 21 apr-12 kl 07:54 »
Majskyckling (Bjärefågel och Torsåsen)
föds upp på Vete och Havre och Majs men INTE Majskolvar utan majsglutenmjöl!!!
När Majskycklingarna slaktas har dom ätit under sin livstid 60% säd- 20% sojamjöl- 20% Majsglutenmjöl/Rapsmjöl.
Stämmer säkert   :-\ Men det finns också mindre lokala hönsuppfödningar med gårdsbutiker som verkligen ger sina "majskycklingar" riktig majs  :D Kanske inte på kolv men i alla fall riktiga majsfrön. Pratade med ett ställe som gjorde det. Minns inte riktigt hur dom gjorde nu men det har jag skrivit om i en annan tråd (tror jag) I vilket fall var majs den huvudsakliga födan.
Har en underbar gubbe, 4 omöjliga vovvar, 6 busiga katter, lagom många höns och ankor och ett par hundra tusen bin! Läs mer om oss här http://www.frulaurin.n.nu eller här http://oloflaurin.blogspot.com/


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

536 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bääästa julklappen!
/Emma

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser