Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Gäss å ruva!  (läst 1225 gånger)

baggen79

  • Inlägg: 57
  • Hedemorahöns
    • Södermanland
Gäss å ruva!
« skrivet: 10 feb-12 kl 20:13 »
När på året brukar gäss sätta igång med att ruva fram ällingar? Vad e snittet?Jag längtar så till gäss.
Sambo och två kära barn. 13 st Hedemorahöns, 1 tupp, tre Bronce kalkoner, tre Myskankor, två  italienska gäss och två söta bondkatter.

 

Jonte P

  • Inlägg: 131
SV: Gäss å ruva!
« Svar #1 skrivet: 21 feb-12 kl 21:48 »
Mina ölandsgäss brukar lägga sig i början av april varje år. Jag och gässen bor i Skåne. De får inget extra ljus och inget värpfoder. Ger man det börjar de säkert värpa (och ruva) tidigare. Jag tycker det är lagom att gässlingarna kläcks i början av maj.
Ekologisk småbrukare med lantraser (rödkullor, fjällnära, gutefår, ölandsgäss & åsbohöns)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

558 gäster, 3 användare
torbjorn, Wairam66, Undine

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser