hur "skalar" man enklast sina egenodlade pumpafrön?!?

Startat av LenaWB, 05 Nov-11 kl 11:30

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

LenaWB

Odlar själen och allt möjligt annat på tomten o odlingslotten i Spånga, samt på fritidsstället i Roslagen.  Älskar skog o mark, vovven o ja är perversa på att plocka svamp. Gjuter betongföremål, kardar o försöker spinna ull - har inte riktigt tid att jobba men vad göra...

Neiklot

Med munnen!


Vrid till dom så dom kommer på sidan (högkant).. äsch, stoppa i munnen & du märker hur du ska göra. :)



hnorbeck

Annars kan man odla pumpasorter utan skal på fröna, t.ex. Baby Bear eller Snackjack. Baby Bear har bästa smaken på fruktköttet, tycker jag. Det finns även så kallade nakenfröpumpor, t.ex. Gleisdörfer Ölkurbis, men de har ett fruktkött som är hemskt smaklöst.

Kavat

Hm är verkligen Baby bearsfrön utan skal? Nu måste jag ut o öppna en o kolla.
Odlade Lady godiva- nakenfröpumpa, men det tyckte inte jag var ngn höjdare. Köttet intetsägande och ett jäkla pill att få ut fröna, tvätta o torka..sedan möglade de. Yeah :O

hnorbeck

Citat från: Kavat skrivet 09 Nov-11 kl 17:30
Hm är verkligen Baby bearsfrön utan skal? Nu måste jag ut o öppna en o kolla.
Odlade Lady godiva- nakenfröpumpa, men det tyckte inte jag var ngn höjdare. Köttet intetsägande och ett jäkla pill att få ut fröna, tvätta o torka..sedan möglade de. Yeah :O

Baby Bear har inte "riktigt" skalfria frön som Lady Godiva eller Gleisdörfer Ölkurbis, men "skalet" är bara en tunn hinna, så man behöver inte skala dem.

Vad gäller att spara pumpafrön måste man se till att de är absolut torra för att kunna spara dem utan att de möglar. Jag brukar låta mina ligga utspridda på tork i minst en vecka, helst längre.

betsla

Eller så ger man de oskalade pumpafröna till hönsen och köper egna på affären...  ::) ;D
70-talist som bor på vischan i Jämtland med sambo, 3 barn, 1 katt, 13 Åsenfår (genbank 1338 och MV3) och ett gäng höns - hedemora, brun leghorn, dv wyandotte, cream legbar och wyandotte samt lite araucanakorsningar och diverse andra korsningar.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

266 Gäster, 0 användare