ekobybok blev en blogg

Startat av ylvira-grön, 18 Maj-11 kl 18:02

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

ylvira-grön

Hej!

Vi var ett gäng studenter på Centrum för Miljö och UtvecklingsStudier som hade som projekt att göra en liten starta-ekoby-handbok. Det blev en blogg istället där vi samlat våra idéer för alla som är intresserade av att läsa:

http://ecovillageideas.wordpress.com/

Sidan handlar inte om byggande utan alla andra aspekter av hållbart boende så som energi, sophantering, odling, sociala relationer och finansiering.

Sidan är på engelska eftersom alla utom jag är utbytesstudenter.

Enjoy!
/Ylva

Snickarn

Hallå Ylva
Jag bara undrar om det finns någon fortsättning på bloggen. Arbetar ni/du vidare med det här på nåt sätt i någon form eller är det ett avslutat kapitel. Tack för en fin blogg :)
//Snickarn
Har pluggat ekologisk odling i Skattungbyn,Byggt om en husvagn till permanent boende. Pluggat Hållbar Utveckling på CEMUS - Centrum för miljö och utvecklingsstudier. Pluggar Permakultur, och bor, i skattungbyn. Bor i en liten vagn.
http://attlevadetlevandelivet.wordpress.com/


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

715 Gäster, 1 användare (1 Dolda)