Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  tukta fläder?  (läst 2632 gånger)

hustran

  • Inlägg: 1803
tukta fläder?
« skrivet: 30 jun-11 kl 21:21 »
Min fläder som jag satte för 3 år sedan växer så det knakar men jag vill få den tätare. Den börjar blomma nu och undrar om jag efter blommningen vågar klippa lite tufft.Längtar efter att få se den kraftig och knotig men inte för stor.Vilken tid vågar jag ta till sekatören?

Huggorm

  • Gäst
SV: tukta fläder?
« Svar #1 skrivet: 06 jul-11 kl 21:15 »
Juli-september, eller JAS som det brukar förkortas, är bästa tiden för beskärning. Då har växterna som mest växtkraft för att läka skadorna. Skottbildningen blir dock lite bättre om man beskär på vårvintern. Detta är dock ett generellt råd som fungerar på de allra flesta vedartade växter.

 

hustran

  • Inlägg: 1803
SV: tukta fläder?
« Svar #2 skrivet: 07 jul-11 kl 11:01 »
Tack! Då kastar jag mig över den efter blomningen.  :)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

599 gäster, 1 användare
beekeepern

* Forum

* Om tidningen Åter



- Åter är en tidsskrift som är tidlös. Ett 5 år gammalt nummer är lika användbart nu som när den kom ut.
Jag har haft väldigt mycket nytta och har fortfarande av tidningen.
/Per

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser