Hej jag skickade på obduktion och fick svar att det var coccidios, tror du att den sjukdom du pratar om upptäcks på obduktion eller hur vet man att man har den?
Vart tar mina svar vägen..... Hur som helst, nej de kunde inte se att det var ERE enbart genom obduktionen, men de såg antagligen att det inte var ngt annat, och jag antar att sjukdomsbilden stämde med djur i Europa som dött i sjukdomen. (Vanligare i Europa, det finns utländska sidor på nätet om du är intresserad.) De tog andra prover också, men jag vet inte vilka. Sjukdomen kom in genom ett importdjur från en uppfödare med sjukdomen i sitt djurbestånd. Juste va??
Djuren var friska ena dagen, andra dagen dog de. Har för mig att hon sa att de först var lösa i magen, sedan ingen tarmverksamhet alls och uppsvälld buk samt blev slöa, sedan dog de. Det fick väldigt fort.