Viltväxande havtorn i Sverige

Startat av Annett, 20 Jan-11 kl 19:29

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Annett

Hej!

Jag skulle vilja ha tips om var i Sverige det finns gott om viltväxande havtorn. Gärna Västergötaland men alla tips är av intresse.

Kreativitet är om jag tar stenarna som andra lägger i min väg och bygger ett hus av dem.

tinna.m

Öresundsbron mellanlandar på en konstgjord ö -Pepparholm, där är proppat med havtorn.(landstigningsförbud, fågelskydd) Fortsätter du på bron kommer du till Danmark...strax söder om Köpenhamn ligger konsthallen Arken, som du når gåenes från stationen. Snacka om vildväxande havtorn.

I sommras röjdes Pepparhplm från "havtornsogräset".
Ska vi anmäla oss några frivilliga som slyröjare?
Mest Blues & Jazz i huvet. Bakmes&Snoa. Åså Country

Huggorm

Om denna karta fungerar så ger den ju en liten fingervisning i alla fall. Jag har dock aldrig sett några i naturen, även om dom skall växa även runt där jag bor  ???

Eko-Trädgård

Citat från: Huggormen skrivet 20 Jan-11 kl 19:45
Om denna karta fungerar så ger den ju en liten fingervisning i alla fall. Jag har dock aldrig sett några i naturen, även om dom skall växa även runt där jag bor  ???



hej,

var har du hitta kartan??

mvh

jonathan
www.eko-tradgard.se
Ekotradgard@outlook.com
webbshopp www.ekotradgard.tictail.com


Eko-Trädgård

www.eko-tradgard.se
Ekotradgard@outlook.com
webbshopp www.ekotradgard.tictail.com

M Bond

Växer i Kristianstad.
Ute på industiområdet.


grimbart

havtorn? vill minnas att vi plockat det vid kungälvs fästning på sidan som vetter mot gbg...för ca 20år sedan
Fjäderfän och kaniner

skiesabove

//Lina


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 350 Gäster, 0 användare