Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Roster till en Norah 22 från 1938  (läst 7365 gånger)

Tord_Lj

  • Gäst
Roster till en Norah 22 från 1938
« skrivet: 19 sep-10 kl 10:41 »
Har problem med att få till rostret på kökspannan.
Har inte o kan inte få fram hur det såg ut från början utan hat fått göra ett (4 år sen nu) av plattjärn.

Är det någon som har ett originalroster att fota / måtta?
Vet någon om det finns nya att köpa till just den pannan? Har talat med specialisterna som finns o de vet inte vad just Norah 22 från Norrahammar är för något.

Andra generella tips på egensvetsade roster... som tex plattjärn med 5mm avstånd svetsat / bultat på gängstång...

Hur ser era roster ut avseende storlek på springor och höjd på järnet samt vikt per dm2.

Måste få till något nytt inför vintern för det gamla har slagit sig lite och för mycket kol ramlar ner i asklådan. Inte bra effektivitet alltså...

Och nej, någon ny pannan blir det inte än  :)

Eleganten

  • Inlägg: 281
    • Västmanland
SV: Roster till en Norah 22 från 1938
« Svar #1 skrivet: 19 sep-10 kl 22:45 »
Har du kollat med josef davidsons eft?
Estetiken framför allt

 

Tord_Lj

  • Gäst
SV: Roster till en Norah 22 från 1938
« Svar #2 skrivet: 20 sep-10 kl 12:28 »
Jo på http://www.vedspis.se/reservdelar.php så finns lite reservdelar men jag hittar inte typ 22 från Norrahammar, det finns till typ 23 & 24 dock.

Spjället ser ut som om 309 skulle passa men som sagt ngt original roster har jag inte så vet inte hur det såg ut från början.

Bär är bild på spisen dock...


Förresten, vad används uttaget på höger fram / topp till?
« Senast ändrad: 20 sep-10 kl 12:58 av Ullaredsgården »


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

761 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Precis som flera andra skriver så är det här en tidning som aldrig tycks bli inaktuell. Det senaste numret är precis lika intressant som det som kom för flera år sen. Att varje nummer har ett sorts register på baksidan som ger en snabb överblick av vad tidigare nummer sedan många år tillbaka har handlat om, gör det lätt att hitta precis vad man vill läsa om just nu.

Har man läs-svårigheter kan man dock ha lite invändning mot det lilla typsnittet och den täta texten, speciellt annonserna och baksidorna med extra liten text mot en flerfärgad bakgrundsbild.
/Jennifer

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser