Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Betäckning med fler baggar  (läst 2098 gånger)

samaka

  • Inlägg: 501
    • Dalarna
Betäckning med fler baggar
« skrivet: 24 jul-10 kl 20:56 »
Funderar på att skaffa en till bagge... Ni som har erfarenhet av detta, funkar det att ha alla i en stor grupp och låta baggarna betäcka tillsammans? Kan tänka mig att det skulle kunna bli problem, men det vore kul om någon kunde dela med sig av sina erfarenheter.

Har en till fundering, lite dum kanske  :-[  . Har hört att kattors ungar i samma kull kan ha olika pappor, alltså att de kan bli parade med olika hankatter på samma löp. Kan inte komma ihågr varifrån jag hört detta och det låter lite otroligt, men vad vet man. Nu till fårparallellen... skulle detta vara möjligt på får? Alltså att de blir betäckta av olika baggar på samma brunst.

vallhunden

  • Inlägg: 3009
    • Västergötland
SV: Betäckning med fler baggar
« Svar #1 skrivet: 24 jul-10 kl 23:03 »
Ja, det borde vara en klar möjlighet. Så kan det bli med hundar också (flera fäder till samma kull)... :o

Det är ju just det som är problemet - att man inte vet vem som är pappa till lammen. Om man bedriver medveten avel så funkar det inte att ha flera baggar samtidigt i samma flock.

Utöver ovanstående så säger de, att det fungerar bäst med 3 baggar. två av dom slåss om vem som ska få betäcka, medans den tredje gör jobbet ;D
Kvinna som bor själv på landet med ett 30-tal tackor (Gotlandsfår) och 3 Border Collies.

samaka

  • Inlägg: 501
    • Dalarna
SV: Betäckning med fler baggar
« Svar #2 skrivet: 25 jul-10 kl 06:06 »
Ja, det borde vara en klar möjlighet. Så kan det bli med hundar också (flera fäder till samma kull)... :o

Där ser man... tänkte isåfall köra med olika färgdynor på killarna så har man pejl på vem som varit på. Skulle det va båda blir det ju lite knivigare  ;)

Utöver ovanstående så säger de, att det fungerar bäst med 3 baggar. två av dom slåss om vem som ska få betäcka, medans den tredje gör jobbet ;D


 ;D ;D ;D

Birgit

  • Inlägg: 2897
SV: Betäckning med fler baggar
« Svar #3 skrivet: 25 jul-10 kl 08:08 »
Allt beror ju på hur många tackor man har. Är det många är sannolikheten för att övriga baggar ska betäcka större än vid ett fåtal, då den ranghögste baggen klarar att kontrollera alla tackor.

Att det avelsmässigt skulle vara sämre är mycket tveksamt. Först och främst väljer man ju friska och trevliga baggar. Genom gruppbetäckning kan du få en större genetisk variation än när DU ska utse en bagge. Har man inget behov av att veta exakt härkomst på avkommorna är detta mer naturligt och ger på sikt friskare avkommor, då djur, enligt en del forskare,  precis som människor (utan att veta om det) söker sig till partners som står långt ifrån genetiskt.
Avelsframsteg med en bevisad bagge är ju bara en form av kontroll och medveten vinkling av aveln i en viss riktning.
Inom Allmogefårföreningen förekom en hel del gruppbetäckningar tidigare, men det har minskat då man måste ha känd härkomst för att få sina bidrag.

Däremot bör man skaffa baggarna innan betäckningssäsongen, för mär brunsten är igång blir det mycket strid annars och baggar kan ha ihjäl varandra. De bör alltså känna varandra innan.

 

samaka

  • Inlägg: 501
    • Dalarna
SV: Betäckning med fler baggar
« Svar #4 skrivet: 25 jul-10 kl 08:56 »
Allt beror ju på hur många tackor man har. Är det många är sannolikheten för att övriga baggar ska betäcka större än vid ett fåtal, då den ranghögste baggen klarar att kontrollera alla tackor.

Jo, och eftersom det förmodligen blir ett bagglamm så kommer väl han inte ha en sportsmössa mot våran gammelbagge på våra 25 tackor, så om det blir en till bagge, blir det nog till att dela flocken vid höstens betäckning, misstänker jag...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

554 gäster, 4 användare (1 dolda)
karsan, Galaxie, Radar

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bääästa julklappen!
/Emma

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser