Hej på er..
Vilket trevligt forum ni har.. Jag läser och läser allt vad jag kan och det kommer nog att ta tid innan jag har kommit igenom detta..
Jag kan inte det här ännu men jag hoppas att min fråga hamnar rätt och att ni kanske kan hjälpa mig om det går tokigt..
Nu efter många års funderingar och mycket prat hit och dit så är det äntligen dags.. Vi ska skaffa höns.. Hönshuset är planerat och vi läser oss till så mycket bra information som det går på nätet men jag antar att ni kommer att få många frågor från mig..
Nu till min fråga..
Vad ska jag ha för höns? Jag har inga krav, jag vill ha lite ägg.. Jag vill trivas med djuren och jag skulle vilja ha en ganska så tålig sort. Jag förstår ju givetvis att det kan hända saker med alla djur.. Dom kan bli sjuka och allt detta men det kanske finns någon sort som är lite lättare för en nygörjare som jag..
Finns det någon bra nybörjar sort..

Jag antar att jag kommer att ha mycket frågor till er så jag är mycket glad över att ni finns här..
//Mingla