Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  jag läste om någon som svärmade sina samhällen för att få friskare bin.  (läst 1958 gånger)

ivigtut

  • Inlägg: 713
  • Ett leende och ett vänligt ord kan göra någon glad
 ???
Jag har fåt lära mig att man ska ha svärm tröga samhällen, men i ett blad/tidning från jjohn deere tror jag det var, så hade de en artikel om biodling där det stod att han triggade dem att svärma för det gav friska starka och produktiva samhällen.
Är detta någon annan har hört talas om?

JennyN

  • Inlägg: 874
    • Jennys frön & sånt
Låter en smula jobbigt att vara hemma hela tiden och vakta så att inte svärmarna försvinner någon annanstans. Plus jobbet med att klättra och ta ner dem.

Jag antar att vinsten skulle vara att sjukdomarna blir kvar i kupan och inte kommer med de flygande bina? Bränner h*n de gamla samhällena sedan då? Hmmm...

Jag såg på biodlingsföretagarnas hemsida att de säljer "paketbin" för den som vill utöka sin bigård, dvs bara utkrupna bin. Smittminskning skulle vara ett argument har jag för mig, nu hittar jag inte länken.

ersam

  • Inlägg: 2875
    • -
Man kan väl passa på att varroabehandla med mjölksyra och på så sätt börja från noll. Men de som låter sina bin svärma har väl inte riktigt koll på sånt - verkar det som, utan man ser det som ett naturligt sätt att utöka sin bigård.

Inte så jag jobbar men nån dag ska dom väl svärma kan man tänka...  8)

toredh

  • Gäst
Jag jobbar lite så. Tricket är att läsa av samhället innan svärmen går. Ta gammeldrottningen och skaka ihop bin. Passa på att mjölksyre behandla. Ner i nytt material och foderhink på. Voila, du har ett vitalt och så gott som varroafritt samhälle!

Rosten

  • Inlägg: 4857
    • Närke
Jag har haft lite folk på besök här från Bossnien och då vart jag helt sågad när jag förklarade att vi avlar bort svärmningen.

Enligt deras sätt att se så skall man inte dela ett samhälle utan bina skall själva välja när det är lämpligt att dela och vilka som skall föja med den nya svärmen.

Dom hävdade stenhårt att man fick med både dåliga (sjuka och angripna) och bra bin vid delning.
Vid svärmning så hade bina själva sorterat bort dom svaga/sjuka genom att man förberett svärmingen i flera veckor.

Så ni som har fått svärmar. Växer dom till sig snabbare än era avläggare?
Jag har frågat flera biodlare och vissa håller med medan andra inte håller med.

toredh

  • Gäst
En svärm, Konst eller naturlig, har en tllväxt och vitalitet som överträffar en avläggare tiofalt, minst.

Abigail

  • Inlägg: 655
Det låter ju helt rimligt att svärmarna skulle ge friskare bin. Att ständigt svärma bina kanske gjorde att massa sjukdomar försvann, men jösses så nervöst att jobba på det sättet. Då måste man ju vara tillgänglig hela tiden och det skulle absolut inte vara något för mig som är nybörjare. Och även för den erfarne, tänk vilket elände att bli sjuk just den veckan de är på gång.

tinna.m

  • Inlägg: 2451
    • Skåne

krivet av: toredh
Citera
Jag jobbar lite så. Tricket är att läsa av samhället innan svärmen går. Ta gammeldrottningen och skaka ihop bin. Passa på att mjölksyre behandla. Ner i nytt material och foderhink på. Voila, du har ett vitalt och så gott som varroafritt samhälle!

Behöver inte vaxkakorna va utbyggda då?
Mest Blues & Jazz i huvet. Bakmes&Snoa. Åså Country

Edward.

  • Inlägg: 3134
  • A NOBLE SPIRIT EMBIGGENS THE SMALLEST MAN
    • Gästrikland
krivet av: toredh
Behöver inte vaxkakorna va utbyggda då?
NEJ

När ett samhälle svärma är de i nybyggar mode det är ett utmärkt tillfälle att få dem att bygga ut nya ramar
man ska även se till att man får nya ramar till yngel klot/lådan i alla samhällen för att undvika sjukdom och få friska bin i förlängningen.

Man kan ha ett par utbyggda ramar för att drottningen ska fortare komma igång med ägg läggningen
    mvh edward  :P
"Fastän det är väldigt gott att äta honung, så finns det ett ögonblick alldeles innan man börjar äta den som nästan är ännu bättre." Nalle Puh

tinna.m

  • Inlägg: 2451
    • Skåne
Skrivet av: Edward
Citera
Man kan ha ett par utbyggda ramar för att drottningen ska fortare komma igång med ägg läggningen
    mvh edward 

Utan att försöka va dryg, undrar jag; sa du nu Nej -Ja..?
För mig är det aktuellt, sitter med nya ramar, skurade lådor som vatt  utan bin i 13 år.
Ska den som lovat mig bin ge mig ramar eller skaksvärm?
Bitillsyningsman kommer imorgon.
                 
Mest Blues & Jazz i huvet. Bakmes&Snoa. Åså Country

 

wictor

  • Inlägg: 763
Det finns fördelar med svärmning.
Bina blir yngelfria ett tag, Varroan får då lite svårare att föröka sig under en period - i jämförelse med när de har yngel hela sommaren i ett samhälle som aldrig svärmar.

Svärmen, konstsvärm eller natursvärm har bara Varroa på sina kroppar - så man kan passa på att behandla med den ytterst skonsamma mjölksyran som skonar bina och dödar kvalstren.

Ursprungssamhället kan man också mjölksyrabehandla - bara lyft upp ram efter ram och spraya mjölksyra. Lite jobbigt dock när de sitter på 5-6 lådor.

Fast normalt överväger nackdelarna med natursvärmning, det blir ju åtskilliga kilo honung mindre ur ett sånt samhälle.

Svärmning kan man göra "konstgjort", göra skaksvärmar och ge nya drottningar, alternativt ta bort den gamla drottningen i ett samhälle i svärmstämning och flytta bort kupan, sätta drottningen och en yngelram i en ny kupa på den
gamla platsen och låta dragbina befolka den. Det första alternativet kan förhindra svärmning i en överbefolkad kupa, den andra metoden stoppar svärmningen i en överbefolkad kupa.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

432 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Kan bara varmt rekommendera denna tidning!
/Sanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser