Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Sent bete  (läst 2516 gånger)

anette i bugared

  • Inlägg: 6137
    • -
SV: Sent bete
« Svar #20 skrivet: 15 maj-10 kl 16:21 »
jag är glad över mina lättfödda roslagsfår som klarar sig på det lilla bete som finns. Det är som sagt inte mycket men det som finns är ju desto näringsrikare.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt, nu slåss jag mot ondskan och värnar den svage. Mitt redskap är viljan, en kvast och en hatt.
Den natten jag föddes var skärtorsdagsnatt.

larsw

  • Inlägg: 1878
    • -
    • Ängsjödal Gård
SV: Sent bete
« Svar #21 skrivet: 16 maj-10 kl 09:38 »
Instämmer med er andra. Bor också i Marks kommun och fodrar fortfarande med ensilage. Tackorna går ute och betar men det kommer inte att räcka länge om vi inte får värme snart!!!

Mina gutar har betat heltid i en månad nu, och då bor jag ju också i Marks kommun. Stödutfodrar med kraftfoder dock när de går i hagar där man får stödutfodra. Behöver nog åka förbi Mille och köpa mer kraftfoder.

Lammen växer iaf som de skall, så tackorna har uppenbarligen tillräckligt med foder. Att en hage innehåller rätt mycket skog m blåbärsris kan ha hjälpt också.

Byter dock hagar oftare än vanligt och har sparat en hage på ren tillväxt, förutom vinterhagen och utskifteshagen (den bästa) där räven härjar och lammen alltså är för små för att vara än så länge. Har även släppt dem lösa på vedbacken av och till, där det växer rejält med grönt gräs.

Tror tillväxten tar fart på riktigt nu i dagarna.

Nackdelen med att det blir sämre tillväxt senare under sommaren om man betar hårt tidigt hoppas jag kompensera med de sparade hagarna, och oavsett så har jag lite för mycket bete (förra året räckte det mitt mars - mitten november) och skall dessutom fixa 3000m2 till framöver.

Samtliga hagar de betar i just nu har restaurerats de senaste åren, i en tog jag ner 80 träd, i en annan 60 och den tredje 160 träd, hagen var gräsbevuxen tallskog. Detta kan leda till rejält med "gödsling" av markerna när trädens rötter förmultnar, och därmed bättre tillväxt än normalt. Kanske inte hade fungerat med "gamla" hagar.
« Senast ändrad: 16 maj-10 kl 09:45 av larsw »
Pyttebrukare och månskensbonde. 25ha. Sätila. Heteronormativ gift man.

javill

  • Inlägg: 11667
    • Blekinge
    • Glirnashopen
SV: Sent bete
« Svar #22 skrivet: 16 maj-10 kl 20:57 »
Helt kass med bete här vid Blekingekusten också.  >:( Brukar sluta med hösilage i slutet på april men, fodrar fullt fortfarande. Välkomstbetet är helt slut så nu ska jag släppa allihop i den hagen de gick i höstas där är det gott om bete men, inte bra ur parasitsynpunkt men, enligt träckprov måste alla maskas även lammen och det gör vi nästa helg när alla ska klippas och sen har jag en hage som är hyfsat ren att släppa dem på. Det var ju meningen att välkomstbetet skulle räcka maj ut men, det har knappt vuxit alls.

Betet har blivit lite bättre de sista dagarna men, i natt var det bara fem grader ute och då växer det inte mycket. Tyvärr var det grovfoder slut hos bonden som jag hade tidigare i vinter. Det jag har nu verkar ha kass värden det förra hade kanonvärden och tackorna har tappat i hull rejält på denna månaden. Kände igenom dem häromdagen. Känns avigt att börja med kraftfoder nu så därför fick det bli den hösthagen men, blir det inte varmare så får det kanske bli kraftfoder i alla fall i hagen de ska ut i efter klippningen.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

JBF

  • Inlägg: 1568
    • Småland
SV: Sent bete
« Svar #23 skrivet: 16 maj-10 kl 21:04 »
Nu börjar det ju äntligen hända grejer! Stängde av en av hagarna som fåren haft tillgång till i fredags, och redan idag såg jag att det börjat växa. Hoppas "värmen" håller i sig så att det kommer igång ordentligt nu. Nog för att mina små roslagsfår är nöjda med det som finns i hagarna. Blåbärsris och varenda knopp på slyet har gått åt så ur restaureringssynvinkel är det ju en kanonvår!!
Roslagsfår, Ölandshöns, Fjällnära boskap och ett par Shetlandsponnier på gård i inre Småland.

Mårten Swärd

  • Gäst
SV: Sent bete
« Svar #24 skrivet: 17 maj-10 kl 09:26 »
Nu så, efter helgens regn och värme har det äntligen tagit fart.. Fåren är nu nöjda med betet och knallar omkring i sin hage nu i.a.f., kalvarnas hage är också OK nu. Bara hästarna som betar lite "för fort", får se hur man ska göra med dem nu i veckan, men med lite tur så sätter gräset ytterligare fart och växer på så även de klarar sig utan en flytt.

svekhult-ia

  • Inlägg: 569
    • Västergötland
    • Svekhult-ia
SV: Sent bete
« Svar #25 skrivet: 17 maj-10 kl 12:41 »
Släppte ut mina igår för första gången, på 3ha naturbetesmark. Jag tar in dem på nätterna några veckor till så att de övertaliga lammen kan äta kraftfoder i lammkammaren tills de kommit igång att äta gräs ordentligt.

De är väl sisådär imponerade. Vandrar runt runt och ställer sig vid grinden och tittar längtansfullt in mot stallet........

Svårt att få tillräcklig jordning också när det är så torrt. Har fyra spett men det räcker inte.

Så regn och värme tack!
Glad människa med mindre finullsbesättning i Stenstorp utanför Falköping.

http://svekhultia.wordpress.com

 

Birgit

  • Inlägg: 2897
SV: Sent bete
« Svar #26 skrivet: 17 maj-10 kl 13:13 »
Citera
Jag är normalt bortskämd med att mina gutar överger sista balen ensilage framemot andra veckan i april och börjar kalasa på det första späda gröngräset.
Mina gutar övergav sina balar och vandrade upp till sommarhagen 5/4. Vi fick tvinga tillbaka dem någon vecka, sedan gick det inte. Nu har alla även lammat ute och allt har gått bra, de verkar nöjda och lammen växer.
Roslagsfåren gick ut i mitten på april och har inte klagat på maten.
Vi bor på småländska höglandet ::)


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

521 gäster, 3 användare
Ljunghonung, alternaiv, kretslopp

* Forum

* Om tidningen Åter



- Den bästa tidningen någonsin.
/Karl-Lucas

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser