Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Flasklamm på bete  (läst 1372 gånger)

svekhult-ia

  • Inlägg: 569
    • Västergötland
    • Svekhult-ia
Flasklamm på bete
« skrivet: 25 maj-10 kl 07:44 »
Vid vilken ålder eller vikt brukar ni räkna med att flasklammen klarar sig på enbart bete utan kraftfodertillskott?
Glad människa med mindre finullsbesättning i Stenstorp utanför Falköping.

http://svekhultia.wordpress.com

regnpipan

  • Gäst
SV: Flasklamm på bete
« Svar #1 skrivet: 25 maj-10 kl 08:45 »
Vi lät vårt flasklamm gå över på enbart bete vid 6 veckors ålder. Då hade hon vuxit ordentligt, kanske inte riktigt de 10 kgs viktuppgång som anges i Erik Sjöden, men nästan.

småbrukartanten

  • Gäst
SV: Flasklamm på bete
« Svar #2 skrivet: 25 maj-10 kl 09:12 »
Mina minsta flasklamm får mjölk till de är mellan två o tre månader. Från betessläpp får dock inga av mina djur något kraftfoder utan tillskottet är betet. Därefter är det bara bete som gäller.

svekhult-ia

  • Inlägg: 569
    • Västergötland
    • Svekhult-ia
SV: Flasklamm på bete
« Svar #3 skrivet: 25 maj-10 kl 17:34 »
Tack för svaren!
Jag har haft flasklammen i egen box förr om åren och därmed kunnat styra kraftfodret på bara den gruppen, men i år har jag tilläggsmatat de övertaliga och låtit dem gå kvar hos tackorna. Bara ETT lamm som BARA levt på flaska, vilket jag slutade med för en vecka sedan då han nu väger 14 kg (7 veckor gammal).
Hittills har jag tagit in dem på nätterna och då har lammen kunnat äta kraftfoder i lammkammaren under natten, men nu är det dags att låta dem vara kvar ute. Inte ska man väl egentligen behöva fixa lammgömma på betet? Det blir ju inte bara det lammet som äter precis..........
Glad människa med mindre finullsbesättning i Stenstorp utanför Falköping.

http://svekhultia.wordpress.com

 

Ingrid68

  • Inlägg: 232
    • -
SV: Flasklamm på bete
« Svar #4 skrivet: 27 maj-10 kl 17:16 »
Äter lammet kraftfoder? Vi slutade med vällingen i samband med betessläpp (gav på hink med nappar). Men vi fortsätter att ge lammen kraftfoder i egen hage i hagen. Dels för att hålla dem tama och dels för tillväxten. Men det beror ju oxå lite på hur många man har om man behöver kraftfodret för att hålla dem tama och glada. Vi ger tackorna oxå kraftfoder hela sommaren av den anledningen. Det är inte mycket men de vet att det kommer och då kommer de oxå.
Jag, make, dotter, hund, katt, genbanksanslutna hedemora höns, ett 30-tal finullstackor och två shettlandsponnier huserar på gården.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

546 gäster, 2 användare (2 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Jag älskar när tidningen kommer! Myskväll och massor med läsningar!
/Melissa

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser