Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Att pendla till häst?  (läst 1707 gånger)

Tokyoboy

  • Inlägg: 341
    • Uppland
Att pendla till häst?
« skrivet: 24 mar-10 kl 08:37 »
Jag ar hastalskare men bilhatare. Jag skulle garna bo ute pa landet men da jag jobbar inne i stan sa blir det svart att transportera sig sjalv mellan hemmet och arbetsplatsen om man bor utanfor kollektivtrafiken och pa ett avstand som gor cykling till nagot mindre attraktivt.

Sa nu undrar jag, finns det nagon som har erfarenhet av att rida in till stan (eller tillrackligt nara for att kunna byta om till tag/tunnelbana/buss/cykel) for att kunna ta sig till jobbet?

Det kan ju inte bara vara jag i detta avlanga land som drommer om att ta hasten till kontoret varje dag och slippa dessa forhatliga motorfordon sa langt det bara gar.... eller?

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
SV: Att pendla till häst?
« Svar #1 skrivet: 24 mar-10 kl 08:58 »
Det är väl inga problem att göra det. Problemet är ju att hitta uppstallningsplats och någon som tar hand om din häst medan du jobbar. Hästen går ju inte att bara parkera!
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

Tokyoboy

  • Inlägg: 341
    • Uppland
SV: Att pendla till häst?
« Svar #2 skrivet: 24 mar-10 kl 09:06 »
Det är väl inga problem att göra det. Problemet är ju att hitta uppstallningsplats och någon som tar hand om din häst medan du jobbar. Hästen går ju inte att bara parkera!

Hej Frances! Visst, i teorin ar det ju inga problem. Men i praktiken? Finns det nagon som fatt det att fungera i verkligheten? (Och inte bara i mina drommar.. hahaha...)

Frances

  • Inlägg: 7906
  • Draco Dormiens Nunquam Titillandus
    • Västergötland
SV: Att pendla till häst?
« Svar #3 skrivet: 24 mar-10 kl 09:13 »
Tja, jag har ju bara erfarnhet av att träna hästar påheltid... och då satt man ju okörde hästar från tidig morgon till sena kvällen i alla väder, så jämfört med det är det väl en kakbit att ta hästen på morgonen till jobbet och hem på kvällen.

Jo, när jag gick i låg och mellanstadiet tog jag hästen ibland till skolan. (Hade en kompis med hästar som bodde intill) Jag kan ju säga att det är nog ingen bra ide att ha buss/tågtider att passa när man har med djur att göra..
" Först vill man bli nånting. Sen tror man att man är det man ville bli. Sen blir man kanske det man trodde att man var"

karsan

  • Inlägg: 1931
    • Södermanland
SV: Att pendla till häst?
« Svar #4 skrivet: 25 mar-10 kl 02:59 »
Hästallergi är rätt vanligt och hästallergen är väldigt starkt. Stor risk att någon arbetskamrat får problem om du kommer direkt från hästen.


Tokyoboy

  • Inlägg: 341
    • Uppland
SV: Att pendla till häst?
« Svar #5 skrivet: 25 mar-10 kl 03:10 »
Frances: Da har du ju erfarenhet! Nej, tider kan nog vara svara att passa...

Karsan: Ack dessa allergier! Man vill ju inte gora nagon sjuk...

 

Träsktrollet

  • Inlägg: 560
    • -
SV: Att pendla till häst?
« Svar #6 skrivet: 10 apr-10 kl 11:14 »
Jag tycker att det hade varit skoj och att köra med hästen till jobbet, åtminstone någon dag i vecka. Det finns ju fördelar med samåkning för bilförare - skulle de inte kunna slå upp ett enklare stall/trådhagar.

CarPool vs, HorsePool ;)
Vad är miljövänligare  ;D
Har hönsraserna:
Appenzeller Spetshättad, Svarthöns och Isbar/Lohmanblandras.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

432 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Kvartalets höjdpunkt för mig, när det nye Åter kommer!
/Ann-Louise L

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser