Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Finns det olika sorters aronia?  (läst 2833 gånger)

Paradisgården

  • Inlägg: 1492
    • Västergötland
Finns det olika sorters aronia?
« skrivet: 08 dec-09 kl 08:47 »
I så fall - vilken är godast?
Har man, liten gossunge, 4 katter, höns, kaniner och påfåglar. Bor på liten "gård" på landet i Skaraborg.

Jan lindgren

  • Inlägg: 1193
SV: Finns det olika sorters aronia?
« Svar #1 skrivet: 08 dec-09 kl 13:36 »
Hej!
Den allmänna rekommendationen är att Viking och Nero är godast att äta färska. Sedan finns det en diskussion om vilka som är nyttigast. Tror man på antioxidanter så ska man kanske ha de där sura som får munnen att dra ihop sig. Egentligen så kan man aldrig säga att en sort är godare än någon annan. Smaken är så olika. Det bästa är att provsmaka så många som möjligt. Gå ut i offentliga planteringar och smaka. Hittar du någon du gillar så ta sticklingar.
MVH
Jan

 

Paradisgården

  • Inlägg: 1492
    • Västergötland
SV: Finns det olika sorters aronia?
« Svar #2 skrivet: 08 dec-09 kl 14:03 »
Tack för ditt svar. Ja, självklart är smaken olika :) . Jaha, är det lätt att ta sticklingar?
Har man, liten gossunge, 4 katter, höns, kaniner och påfåglar. Bor på liten "gård" på landet i Skaraborg.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

387 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Tycker det verkar vara en mycket innehållsrik tidskrift. Användbara tips och råd för den nyfikne och för de som vill utveckla sitt bruk med hand och hjärta. Tack!!
/Märit Newberg

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser