Någon som säljer slaktade höns?

Startat av Anso1971, 14 Feb-06 kl 10:34

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

Anso1971

Senaste året har jag letat i butiker efter fryst höns, men det finns inte! Är efterfrågan för liten tror ni? Det fanns för några år sedan, men nu hittar jag det inte längre. Jag får ibland rådet att använda kyckling istället, att det funkar lika bra, men dels brukade höns alltid vara billigare mat än kyckling och dels så tycker jag inte att det blir riktigt samma sak.


Jag vill ju gärna skaffa höns, men då det kan dröja innan jag kommit så långt så köper jag gärna från någon annan tills vidare.

Eller bör man sätta liknande annonser under mat istället? Men jag tänkte att de som har höns kanske läser mest här.
Medlem i JAK, amningshjälpen och sv. byggnadsvårdsföreningen, ammade min yngsta i 3½ år, har alltid känt mig udda och sagt att jag är född under fel århundrade, skönt att hitta hit!
Bor med mina tre barn på en gård med äppelträd, hallonbuskar, höns och utsikt över Siljan.

Archibald

pratade med folket på ica och de säger att förfrågan är så låg på just kokt höns, trots att höns i curry är en favvis.
de anser att man kan ha kyckling istället...

men jag undrar hur kycklingar ser ut som kronfågel använder, där de i butik väger över 3 kg
stora kycklingar det...

Johan1

jag har sett höns i t.ex. willys och ags. Prisskillnaden var dock bara några kronor( t.ex. höns 15 kr/kg och kyckling 18 kr/kg)


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

251 Gäster, 4 användare
heliosgravina, Radar, Nataks, LimJans