Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Näringsinnehåll i bönor?  (läst 1445 gånger)

telatravk

  • Gäst
Näringsinnehåll i bönor?
« skrivet: 25 jan-06 kl 20:17 »
Jag undrar om någon vet varför det är så stor skillnad på näringsvärdet mellan konserverade bönor och bönor man blötlägger och kokar själv?

Exempelvis kan det ju stå i näringsdeklarationen på konserver 80kcal/100g, medan det på deklarationen av bönor för blötläggning kan stå upp mot 300kcal/100g.

Har jag missat nåt väsentligt, eller är det så stor skillnad?
Svar ombedes! :D
« Senast ändrad: 25 jan-06 kl 20:18 av telatravk »

 

Filip Skräplund

  • Inlägg: 4577
Re:Näringsinnehåll i bönor?
« Svar #1 skrivet: 25 jan-06 kl 20:34 »
Det kanske är 300kcal/100g torra bönor
"I never did give anybody hell. I just gave them the truth and they thought it was hell."  Harry S. Truman


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

577 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Har nu köpt mina första nummer av Åter och de var över förväntan. Mycket innehållsrika och informativa, och bra blandning. Inspirerande att läsa om andras berättelser och tankar. Även min familj uppskattade tidningen och kommer att läsa fler nummer.:)
/Johanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser