Hej fredde70.
För att ge ett väldigt kort svar (principen för vinmakning är väldigt simpel egentligen) av hur man i det allra enklaste fallet kan göra.
Rött vin av röda/blå druvor.
Plocka druvorna, repa av dem från stjälkarna ner i en hink, mosa med en potatismosare, tillsätt lite vinjäst och låt stå i hinken en vecka Täck med en handduk eller dyl. så att flugor o skräp inte kommer in. Varje dag bör man röra runt och se till att fruktmassan (som flyter upp under jäsningen) kommer ner under vätskeytan.
Efter 7-10 dar silar man av alltihopa i en silduk och fyller upp i en glasdameajanne eller dylikt, sätt på vattenlås och glöm bort en månad eller två, tappa sen om det till ett rent kärl med hävert/slang och glöm bort igen nån månad. Nu borde det ha klarnat hyfsat bra och allt socker är bortjäst. Tillsätt lite vinsvavla och tappa på flaska. Lagra liggande källarsvalt ett år innan du smakar.
Vitt vin av vita/gröna druvor :
Druvorna måste krossas och pressas, endast musten skall jäsas. Jäs först i en hink, typ 10 dar eller tills det slutat bubbla, tappa om för att få bort lite bottensats och följ i övrigt proceduren ovan.
För både de blåa och gröna druvorna gäller nog att dom innehåller lite för lite sockerhalt för att det ska bli acceptabel styrka på vinet, det är bra om man kan mäta sockerhalten (ett mätinstrument + mätglas kostar från 50:- och uppåt) och justera med socker eller koncentrerad druvmust.
Detta vara kortversionen ... kom gärna med följdfrågor så ska jag och de andra här försöka svara.
Jag har satt vin på blåa druvor idag, vet ej vilken sort det är, antagligen nån slags hybrid. Husets förre ägare bjöd oss på vin av dessa druvor och det var helt ok.
De gröna druvorna är sedan länge uppätna av koltrastar och getingar.
