Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  vad har hänt? (sår i nacken)  (läst 2921 gånger)

putte95

  • Gäst
vad har hänt? (sår i nacken)
« skrivet: 02 jun-09 kl 21:09 »
när ja kom ner till mina små orpington kycklingar så är den ena helt blodig på hela nacken :o :'(. vad är de som gjort de stora såret? de går fritt i en stor hage med andra höns och ankor. där brukar vara skator och kajor. och en glada brukar också flyga runt där men de skulle väll isåfall ha tagit med hela kycklingen väll???

putte95

  • Gäst
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #1 skrivet: 02 jun-09 kl 21:24 »
HUR GÖR MAN NÄR MEN SKALL INFOGA BILDER? DE FUNKAR INTE RIKTIGT!.

Lycka

  • Inlägg: 4229
    • Ångermanland
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #2 skrivet: 02 jun-09 kl 21:29 »
Har kycklingarna gått där hela tiden eller har du nyss satt ihop dem??
Vuxna kan vara grymma mot kycklingar och ungdjur.
Hedemorahöns

putte95

  • Gäst
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #3 skrivet: 02 jun-09 kl 21:41 »
nej de har gått där i två veckor. och har aldrig sätt att hönorna vara så nära dem

putte95

  • Gäst
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #4 skrivet: 02 jun-09 kl 21:45 »
så här ser de ut

putte95

  • Gäst
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #5 skrivet: 02 jun-09 kl 21:45 »
så här ser de ut

Linkoso

  • Inlägg: 10321
    • -
    • Höns i Trunsby
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #6 skrivet: 02 jun-09 kl 21:50 »
Ouff! Ser nästan ut som på en kyckling jag hade för länge sedan (som sedan blev den enda aggresiva tuppen vi haft bland våra höns... Förutom Wall-E som var lite "kaxig" i tonåren).
Boven där var ett syskon... Vi hade precis tagit ifrån hönsmamman och då blev en av hönskycklingarna jätteleda!
Hon hackade upp ett stort köttsår i bakhuvudet på en av de små tupparna...

Han blev som sagt knäpp i huvudet sedan (inte för att det har något med detta och göra)... Kan han ha blivit skadad i det inre i skallen också av hacksåret?  ???

Om du inte har tagit undan kycklingen så gör det, annars kommer de andra gärna vilja picka på det lockande röda såret som kan leda till den lilles död. Eller omd u försöker "dölja" såret så de inte blir lika lockade att hacka.
Håll koll på flocken hur de betér sig mot de små och hur de små betér sig mot varandra.
Kan ju också vara t.ex. en skata... Skator kan vara riktigt elaka fåglar som ibland verkar njuta av att skada annat (vi själva är skonade och har endast snälla skator, däremot kajor hade vi som slet huvudet av kycklingar genom burgaller).

Lycka till med den lille!
Var rädd om det liv ni har, ni vet aldrig när det tar slut ...
♥♥♥ www.honsitrunsby.webs.com ♥♥♥ ~~~ www.hönsträff.se ~~~ Visar vägen till kacklet ~~~
Kommer ni till Byledagen 25/5 - 2013? :) http://www.facebook.com/events/465511106842445/?fref=ts

putte95

  • Gäst
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #7 skrivet: 02 jun-09 kl 21:59 »
ja jag ska se hur de är med den imorgon har nu satt in dem i en bur med tak. de är ju maskin kläckta och har alltid varit till sammans och desutom är det den största. 
de tycker om att vara undre krusbärs buskarna kan den ha rivit sig på några taggar kanske?

Lycka

  • Inlägg: 4229
    • Ångermanland
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #8 skrivet: 03 jun-09 kl 05:50 »
Det är säkert ngn som hackat på dem.
Sår brukar sedan dra till sig andra som vill hacka där.
Hedemorahöns

putte95

  • Gäst
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #9 skrivet: 03 jun-09 kl 06:32 »
kollade på den idag och där var en stro skorpa så förhoppningsvis klarar den sig.

gernsö

  • Inlägg: 2034
    • Skåne
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #10 skrivet: 04 jun-09 kl 10:36 »
Pensla på lite tjära, det håller de andra borta. Du har inte råttor, de kan vara jävligt fräcka när det gäller yngre kycklingar, vi hade en som vi såg typ 3 meter bort hoppa upp på ryggen av en flera månader gammal kyckling och bet den i halsen och nacken.
Men håller med , det där liknar det sår jag hittade min gässling med när jag skulle ta in den från dens bur, som den står i om dagen på gräset, troligtvis har en skata bitit den när den stuckit ut huvudet eller annat.
Kör hårt, livet är så jävla kort.
Här finns många djur men avel på sussex stor vit col, dv cochin,  korsningsgäss, myskankor i udda färger och sumatra.
Har ko, häst, hund,får, katt och sambo...

putte95

  • Gäst
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #11 skrivet: 04 jun-09 kl 16:07 »
ja men nu är det nog bra för där har bilvit en skorpa på det och den värkar pigg. menn annars tack för tippset! ;)

Linkoso

  • Inlägg: 10321
    • -
    • Höns i Trunsby
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #12 skrivet: 04 jun-09 kl 17:57 »
Jag tror den klarar sig.  ;) Såret min hade var 3 gånger större... I bakskallen, man kunde se skallbenet! Och han klarade sig ju som sagt, efter bara några dygn var det en stor sårskorpa där. Precis som på din!  :)

Han fick till och med fjädrar där sedan, vilket jag inte trodde!  :o Tänkte att han där kommer att få en flintfläck där sedan men nä.
Var rädd om det liv ni har, ni vet aldrig när det tar slut ...
♥♥♥ www.honsitrunsby.webs.com ♥♥♥ ~~~ www.hönsträff.se ~~~ Visar vägen till kacklet ~~~
Kommer ni till Byledagen 25/5 - 2013? :) http://www.facebook.com/events/465511106842445/?fref=ts

Inga-Karin

  • Inlägg: 648
  • Två av våra 12 Hedemorahönor med sina tuppar
    • Västmanland
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #13 skrivet: 04 jun-09 kl 21:20 »
HUR GÖR MAN NÄR MEN SKALL INFOGA BILDER? DE FUNKAR INTE RIKTIGT!.

Tryck på funktionen +Fler alternativ ... längst ner i det vänstra hörnet.....Då kommer en vanlig blädderfunktion fram, som söker i dina egna mappar. Hoppas det lyckas för dig. Jag gillar också bilder, som ett komplement till all text. Hälsningar // I-K
Maka, mamma, svärmor, trippelmormor, dubbelfarmor, matte, hönsmora, f.d.skolsyrra, dotter, syster, faster och moster. Nybliven statsanställd friherrinna.
Vi fick hem våra Hedemorahöns 080320 och fick beviljat Genbank 090325

 

putte95

  • Gäst
SV: vad har hänt? (sår i nacken)
« Svar #14 skrivet: 04 jun-09 kl 21:25 »
jo jag förstod det efter ett tag ;D


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

417 gäster, 2 användare
Nataks, Tur-Johan

* Forum

* Om tidningen Åter



- Förvånansvärt väl sammansatt och innehållsrik tidning! Kanske är det just för att den är skriven av entusiaster, inte professionella skribenter, som den andas så mycket glädje och inspiration.
/Jeuce

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser