Om älgar tror jag inte det finns några undersökningar som är värda att ta på allvar. Allmännt gäller nog för djur att om det varit god födotillgång, dvs kon är i gott hull, så släpper hon kanske två ägg istället för ett. Likaledes gäller för tjuren att om han är i gott hull så blir sperman av den kvaliten att frekvensen spermier som det blir hon av blir flera. Sker betäckningen i ett senare stadium av brunsten så är sannolikheten större att det föds honkalvar, p g a högre livskvalitet på spermier som ger honligt kön. Likaledes är det så att är det överbefolkat, d v s för lite näring, så släpper inte kon ner något ägg utan står över. Fenomenet uppträder även hos nötkreatur som är ute och haft foder från en sommar med sämre kvalitet. Även mjölkkor uppvisar högre omsemineringsfrekvens när sommaren, utifrån deras aspekt och seras arbetsprestation, varit dålig.
De flesta tamdjurs föda analyseras och komponeras så att den skall innehålla så fullgod kvalite av näring som möjligt. Basfödan för nötkreatur och andra idisslare är vallgräs. Om man vissa år får mera tjurkalvar än kvigkalvar eller tvärtom så är nog orsaken att finna i denna del av föda, avseende spårämnen och vitaminer etc.
Naturen fungerar snarast så att är det god födotillgång, dvs de vuxna djuren är i gott hull så ger det ett signal att det finns mera utrymme för flera djur av arten och för att uppnå detta så föds det mera honliga djur.
Fenomenet utnyttjas frekvent vid fåruppfödning. Det kallas flushing. Perioden innan brunsten/betäckningen så stöduutfodrar man tackorna, vanligtvis med kraftfsderblandningar. De släpper då ner flera ägg och man kan alltså lura naturen och få trillingar, fyrlingar eller ännu flera lamm från en tacka.