Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

 

Författare Ämne:  Längre studie av varroabekämpning med florsocker  (läst 1572 gånger)

Anacreon

  • Inlägg: 29
    • Uppland
    • www.essmar.se
Längre studie av varroabekämpning med florsocker
« skrivet: 14 feb-09 kl 22:39 »
Nu jag har spenderat en kväll med att läsa på nätet om varroabekämpning med florsocker. Jag måste medge att teorin bakom förefaller logisk dvs om grundtesen håller, att florsockret får kvalstren att tappa fotfästet och falla ner till botten. All information jag har hittat verkar komma från samma källor vilka i sin tur går tillbaka på resultat från en relativt begränsad studie i Finland.

Här kommer frågan:

Jag är mycket nyfiken att veta om det finns någon där ute som har bedrivit varroabekämpning med uteslutande florsocker under minst tre år.

Hoppas på svar 
Min tredje säsong som biodlare det roligaste jag någonsin gjort..


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

751 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Snubblade över tidningen på biblioteket häromdagen. Blev kvar till stängning och lånade till slut hem sista årgången. Så intressant läsning!
Både jag och min man har saknat en tidning med "mer djup" och mindre gloss. Kul att lära sig mer om intressanta, nödvändiga ämnen.
Även om tidningen är fin...
/Jeanette

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser