Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Hur gammal är en Husqvarna no 0 bakugn?  (läst 3927 gånger)

ollebolle

  • Inlägg: 673
Hur gammal är en Husqvarna no 0 bakugn?
« skrivet: 12 maj-09 kl 22:56 »
Bakom en murad vägg i köket på torpet hittade vi en rätt så kurant bakugn av Husqvarnas fabrikat. Hur gammal kan en sån vara? Jag hittar inget när jag googlar. Vore kul med lite historia.

Huggorm

  • Gäst
SV: Hur gammal är en Husqvarna no 0 bakugn?
« Svar #1 skrivet: 13 maj-09 kl 00:11 »
En bild hade nog underlättat identifieringen mycket. Hade dom alltså murat över luckorna?

Henrik.S

  • Inlägg: 44
SV: Hur gammal är en Husqvarna no 0 bakugn?
« Svar #2 skrivet: 13 maj-09 kl 09:31 »
En bild vore bra, är det 2 luckor dvs en ugnslucka och en vedlucka så är den troligen av nyare modell och är det bara en ugnslucka så är den äldre  ;) Den ugnen ska du ordna så den blir brukbar igen.
//Henrik

ollebolle

  • Inlägg: 673
SV: Hur gammal är en Husqvarna no 0 bakugn?
« Svar #3 skrivet: 13 maj-09 kl 10:56 »
Jag letade upp några bilder från precis när vi rev ner väggen som murats upp då man slutat att baka.

Jag antar att det var för att modernisera köket. Nu har vi gjort tvärtom och då har vi sett nackdelen. Det drar nåt förfärligt upp i "schaktet". Det blir nog så att vi sätter för en skiva och sätter ett spjäll nere i huvudhöjd så att man kan reglera draget till önskad nivå. Stugan har blivit mycket bättre ventilerad av detta drag som givetvis inte är så stort när huset står ouppvärmt. Det faller också ner flagor hela tiden så det blir stopp på det också omvi sätter upp en skiva av nåt slag. 

Ska se om jag mäktar ladda upp en bild nu

ollebolle

  • Inlägg: 673
SV: Hur gammal är en Husqvarna no 0 bakugn?
« Svar #4 skrivet: 13 maj-09 kl 11:02 »
Oj det blev dubbelt så bra som jag tänkt mig.

Här är bild på hålet i väggen vi tog upp.

Eleganten

  • Inlägg: 281
    • Västmanland
SV: Hur gammal är en Husqvarna no 0 bakugn?
« Svar #5 skrivet: 15 maj-09 kl 23:30 »
Det borde sitta ett spjäll där redan fast en bit upp. Man kanske bara har hakat av spjälltenen, kolla det först

Ålder, det går att kolla upp i husqvarnas gamla priskuranter som finns att köpa i nytryck lite varstans. Även pris uppgifter brukar vara med. Där kan man även se att modellerna  hängde med ett bra tag efter att dom blivit omoderna.

Trevlig överaskning för övrigt.
Estetiken framför allt

 

Eulalia II

  • Inlägg: 1588
    • Södermanland
SV: Hur gammal är en Husqvarna no 0 bakugn?
« Svar #6 skrivet: 27 nov-09 kl 13:10 »
Wow vilket fynd!
Hur har det gått, gick den att använda?
It was but yesterday I thought of myself a fragment quivering without rhythm in the sphere of life. Now I know that I am the sphere, and all life in rhythmic fragments moves within me.
~ Kahlil Gibran~


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

597 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Mycket intressanta uppslag! Blev väldigt sugen på att skaffa höns. Efter större delen av renoveringarna på huset är klara så ska jag bannemig också skaffa mig några höns!
/Dennis Bengtsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser