Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  katt som tappat aptit och vikt  (läst 5004 gånger)

Angelika

  • Inlägg: 438
  • Blekinge
    • Blekinge
katt som tappat aptit och vikt
« skrivet: 02 aug-11 kl 21:11 »
Jag har en ca. 5 årig kastrerat katthane som har tappat vikt sen vi flyttade.

Vi bodde i hus på landet förut och jag har i maj flyttat till en marklägenhet nära en liten stad.
Jag har 4 kastrerade katthanar som är alla lika gamla och bra kompisar, och de kommer också överens med min grannes 2 katter. Mina andra är helt okej och trivs -och HAN verkar inte precis olyckligt.
Grannen och hennes barn älskar mina katter och alla katter och människor kommer bra överens, så jag ser inte direkt någon skäl för att han kunde vara stressad.

Katten har sedan vi flyttade tappat minst ett kilo, men han var inte precis mager när vi kom, så det är mycket kvar av honom. Och katterna har på sommaren alltid förlorat lite vikt eftersom de rörde på sig mer, men så smal har just han aldrig varit om jag minns rätt.
Också verkar han lite dämpad, kanske... han var alltid den som var lugnast.

När jag ställer fram mat så kommer han och äter, men inte mycket, och han lämnar "matbordet" alltid först.

Har någon en idé vad det kan vara, så är jag tacksam för tips.

Angelika


Andromedae

  • Inlägg: 131
    • Dalarna
SV: katt som tappat aptit och vikt
« Svar #1 skrivet: 02 aug-11 kl 21:43 »
Det kan finnas många orsaker.
En att katten inte vill äta så mycket kan tyda på att katten har ont i munnen. Det finns en tandsjukdom hos katter som heter FORL (Feline Odontoclastic Resorption Lesions) och börjar i rötterna och löser upp tanden underifrån och upp (tvärtom mot vår karies).

Att gå ner i vikt kan också bero på njursjukdom, även då kan man må illa och inte vilja äta.

Finns ju säkert andra orsaker också.

Ett veterinärbesök tror jag vore en idé.

Angelika

  • Inlägg: 438
  • Blekinge
    • Blekinge
SV: katt som tappat aptit och vikt
« Svar #2 skrivet: 02 aug-11 kl 22:39 »
Tack.
Till Veterinären tänkte jag ringer imorgon, men jag är alltid gärna lite informerad själv, känns bättre när jag pratar med doktorn då...

Angelika

Andromedae

  • Inlägg: 131
    • Dalarna
SV: katt som tappat aptit och vikt
« Svar #3 skrivet: 02 aug-11 kl 23:20 »
Kan vara bra att ta tempen på katten då de ibland vill veta om den har feber eller ej (normaltemp på katt ca 38,5 och upp till nästan 39).
Hur är avföringen, normal, lite, mycket?
Hoppas de finner vad som är fel, om nåt är fel.

Zeraphia

  • Inlägg: 36
    • Västergötland
SV: katt som tappat aptit och vikt
« Svar #4 skrivet: 02 aug-11 kl 23:25 »
Det kan inte ha något med maten att göra, när han bara äter lite och går?
Har blivit magrare.
Förändringar i kattens beteende......
Boende lite ensides (alt. kollektiv/alternativ/kolonistuga) finns det för en ensam matte med hund och katt i Trollhättan, Örebro med omnejd eller Dalsland?
Likasinnade vänner sökes i Trollhättan!

popplin

  • Inlägg: 7
    • Blekinge
SV: katt som tappat aptit och vikt
« Svar #5 skrivet: 12 aug-11 kl 23:32 »
Viktnedgången kan ju ha olika anledningar, skulle rekommendera att du kollar upp det i det snaraste dock.
Min kise blev sjuk i Fettlever pga att han helt enkelt inte tyckte om maten vid foderbyte. Han åt, däremot inte tillräckligt mycket, och eftersom jag har flera katter hade jag dålig koll på hur mycket han eg. fick i sig. Han minskade snabbt i vikt och fick därför fettlever - vanligt på överviktiga katter som tappar vikt snabbt.

Det blev en otroligt dyr och besvärlig historia med massor av tid och omtanke - idag är han däremot frisk igen =D

Angelika

  • Inlägg: 438
  • Blekinge
    • Blekinge
SV: katt som tappat aptit och vikt
« Svar #6 skrivet: 31 aug-11 kl 13:44 »
alltså...

han var hos veterinären, som inte hittade nånting.
De tog också blodprover -ingenting där heller.

Han fick för säkerhets skull anti-inflammatoriskt medicin, ifall det var tänderna, men det ökade inte matintaget.

Han har nu inte förlorat mer vikt, så blivit stabilt is sin (mindre) vikt, och jag har beslutat att anta att han är deprimerat och stressad efter flytten till det nya stället, men physiskt frisk.
Han får nu ibland lite extra gott mat (havsfisk i béarnaisesås älskar han) och blir lite extra ompysslat och kelat med -vilket gör honom gladare.
Han är den lägste i rangordningen av alla mina 4 pojkar, och tycker kanske inte om ett nytt revir med flera främmande katter -vi bode ju ensam i skogen innan.

Tack för alla svaren.

Angelika



 

Zeraphia

  • Inlägg: 36
    • Västergötland
SV: katt som tappat aptit och vikt
« Svar #7 skrivet: 01 sep-11 kl 16:28 »
Okej min katt var stressad och ledsen och kelade inget, men är som en helt annan katt, han klättrar upp på mig gosar tittat mig i ögonen och ser tacksam ut.
Han smaskar och äter, inte kräsen som förut.
Han får Bozita färskfoder, råa lammköttbitar med lite brosk/ben som han krassar på, lite Ziwipeaks hjort och lamm ibland och kyckling och laxrullader som han får göra sökövningar medan jag pekar riktiningen.
Boende lite ensides (alt. kollektiv/alternativ/kolonistuga) finns det för en ensam matte med hund och katt i Trollhättan, Örebro med omnejd eller Dalsland?
Likasinnade vänner sökes i Trollhättan!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

507 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hämtade just ut 11 gamla nummer av tidningen och skrockade välmående när jag öppnade paketet. Det ska bli så intressant att läsa dessa <3 Flera av sakerna känns väldigt aktuella just nu. Har bla funderat på jordkällare, flytta en timring och veganmat för självhushållare. Nu är jag ingen äkta vegan då jag blev lika glad över att ett nummer handlar om beredning av fårskinn men jag äter veganskt.
/Anna W

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser