Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  För sent plantera om bärbuskar?  (läst 2845 gånger)

Pip

  • Inlägg: 806
  • Pip
    • Uppland
För sent plantera om bärbuskar?
« skrivet: 29 aug-08 kl 10:34 »
Jag undrar om det är lite sent att plantera om vinbärsbuskar nu, kan de få falsk förhoppning om sommar om de får mer näring etc? Har även samma fundering om rabarbern som ser för eländig ut nu efter att ha stått i näringsfattig jord. Vi bor i Zoon 4.

AnetteK

  • Inlägg: 1891
  • Tänkaren....not=)
    • Skåne
SV: För sent plantera om bärbuskar?
« Svar #1 skrivet: 29 aug-08 kl 12:07 »
Vi har planterat om vinbärsbuskar när det har passat oss och det har inte varit några problem. Vi ska snart plantera om en del igen och även rabarber. Tar de sej så tar de sej :)
Om en svart katt korsar din väg betyder det att den är på väg någonstans.
                                                                                                                         Groucho Marx

 

mistel

  • Inlägg: 543
    • -
SV: För sent plantera om bärbuskar?
« Svar #2 skrivet: 29 aug-08 kl 20:43 »
Nej det är inte för sent, snarare för tidigt, lövfällande växter bör flyttas då de är i vila (=utan blad = sen höst eller mycket tidig vår).

Rabarber brukar man flytta tidigt på våren ifall man måste flytta den till bättre och mer näringsrik plats.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

586 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Hittade den tidning hemma hos en vän. Fångade mitt intresse och jag uppskattade den bredd av artiklar. Har själv nu påbörjat en prenumeration
/Martin

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser