Det marineras alldeles för mycket. I vårt hushåll har vi nästan helt slutat marinera eftersom vårt kött är så mört och smakar så mycket ändå.
På den tiden jag köpte kött för att grilla brukade jag göra en marinad till lamm på lika delar soja, citronsaft och olja, mycket pressad vitlök och en hel del svartpeppar. Marinera 8-16 timmar.
En gång blev en bit fläskkarre över och blev liggade i sin marinad, tror att det var nån färdigköpt, kan ha hetat Kaj P eller nåt sånt. När den sedan grillades efter att ha legat i blöt i två dygn hade den samma konsistens som fläsk kan ha på kinakrog, mycket mör och med en helt annan textur.
När jag grillar nu har jag på salt och peppar och sen grillar jag. Gott, inget onödigt slabb och mindre krav på framförhållning.