Här finns en del intressanta synpunkter:
http://www.byggahus.se/forum/verktyg-maskiner-fordon/19030-kombimaskin-foer-traebearbetning.htmlJag har ingen egen erfarenhet av kombimaskiner men är det ett kvalitetsmärke så är det säkert ok.
Ett problem om det är trångt är att få plats för långt virke t ex vid klyvning och hyvling, det behövs helst 4-5 meters utrymme både framför och bakom maskinen.
Ett alternativ är hjul på maskinen/maskinerna, så dom kan rullas fram till en dörröppning eller liknande vid jobb med långa prylar.
En kombimaskin av bra kvalité väger nog uppåt 400 kg och det kan bli bökigt att rulla omkring på små hjul om golvet inte är perfekt.
En annan grej är att fräsenheten bör kunna ta tillräckligt stora fräsar, minst 150-200 mm.
Såna fräsar är jäkligt dyra också.
De flesta fräsjobb går att klara med en stor överhandsfräs som tar 12 mm fräsverktyg, med lite klurighet, jiggar och fixturer.
Det finns många fräshandböcker fulla av såna tips.
Överhandsfräsen kan också ersätta långhålsborren.
Fräsbord till överhandsfräsen kan man tillverka själv av t ex plyfa.
De viktigaste funktionerna tycker jag är klyvning/formatsågning, rikt-/planhyvling.
Måste man bygga om kombimaskinen mellan varje sånt moment finns det risk att man lessnar på det med tiden.
Här nedan är några sajter där man kan få en del tips om vad som finns på begagnatmarknaden, sen finns ju Blocket med flera.
http://www.sernbrandt.se/http://www.pettersson-son.se/