Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  hjälp!-kastrerad bock som stångar get  (läst 1259 gånger)

mossänder

  • Inlägg: 40
    • Östergötland
hjälp!-kastrerad bock som stångar get
« skrivet: 29 mar-08 kl 19:05 »
Hallå!!
Vi har för nån månad sen flyttat till en liten gård och tagit över två getter, en get(Bella) och en kastrerad bock(Jocke) (mamma och son) som vi nu undrar lite över. Bocken är väldigt stångig mot geten, särskilt vid utfodring. Han ska ha först och helst all mat. Han bestämmer över henne helt klart.
Vi fick veta av förra ägarna att geten är brunstig nån dag varje månad och det har vi märkt, står i hagen och bräker/skriker/vrålar som förbytt. I förrgår var det dags igen och igår kväll var de båda två liksom förändrade. Geten, upplevde vi, var rädd för bocken som var ovanligt dum mot henne, stångade runt henne riktigt vid utfodring inne i deras box(3x3 m). Hon vågade inte ta för sig av maten. De får havre i varsin krubba och varsin hög med hö.  Är detta ett normalt bock beteende? Det känns så elakt mot stackars Bella. Kan Jocke bli lite konstig av att Bella är brunstig? Hjälper det att vi lägger ner Jocke när han är dum mot Bella?
För övrigt är de goa mot varandra och står tätt intill varandra.
En annan fråga,
Idag kissade/skvätte Jocke urin på oss. Han "visade" snoppen och liksom skvätte åt vårat håll samtidigt som han själv smakade på det. Väldigt otrevligt såg det ut och vi undrar varför han gjorde så???
Skulle vara roligt om någon med erfarenhet av detta (elaka bockar som skvätter...)delar med sig till oss.
 
Bor i en röd liten stuga på landet tillsammans med man, barn, hund och katter, höns och en Nordis.

Gruff

  • Inlägg: 4550
    • Östergötland
    • Caprifool
SV: hjälp!-kastrerad bock som stångar get
« Svar #1 skrivet: 29 mar-08 kl 22:04 »
Båda uppför sig som.......ja, getter!  ;D

Goatgirl 1

  • Inlägg: 107
    • -
SV: hjälp!-kastrerad bock som stångar get
« Svar #2 skrivet: 30 mar-08 kl 00:14 »
Vår bock stångade också våran get när dom åt, hela tiden! Han skulle ha allt för sig själv så vi var tvungna att ge dom mat i varsin skål som stod långt från varandra. Nu har hon fått en killing och jagar bort han från hennes mat och han har blivit kastrerad :)
Han skvätte också så innan han var kastrerad och betedde sig mer som en gris än en get! Som tur är har han slutat med det nu när han är kastrerad!  ;D

mossänder

  • Inlägg: 40
    • Östergötland
SV: hjälp!-kastrerad bock som stångar get
« Svar #3 skrivet: 30 mar-08 kl 11:16 »
Vår bock är ju kastrerad men ändå skvätte han urin sådär. Är han bara lite knäpp då??...
Skönt att höra att det finns flera getter som blir stångade men som sagt vår Jocke borde ju inte va så vild pga kastreringen.
Idag var de förresten helt vårtokiga, höet var inte intressant utan springa i hagen var roligare...
Bor i en röd liten stuga på landet tillsammans med man, barn, hund och katter, höns och en Nordis.

Goatgirl 1

  • Inlägg: 107
    • -
SV: hjälp!-kastrerad bock som stångar get
« Svar #4 skrivet: 30 mar-08 kl 21:48 »
vi hade ute våra 3 getter i trädgården idag och dom var också helt galna! Dom sprang och hoppade, har inte sett dom så förr. Det är väl för att det är vår :)

 

hönstanten

  • Gäst
SV: hjälp!-kastrerad bock som stångar get
« Svar #5 skrivet: 02 apr-08 kl 09:44 »
Vi har och har haft MASSOR av kastrerade bockar....och ingen har haft dom där riktiga bockbettendena som att skvätta urin och så. Antingen kanske han inte är kastrerad eller så har något misslyckats med den.
Vem vet. Kanske dyker upp en killing en dag.... ;D


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

465 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



- Dessa välarbetade tidningar ger stor inspiration till att klara sig själv.!
/Inspiration

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser