Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Kycklingar med i flocken?  (läst 1601 gånger)

jasmine83

  • Inlägg: 425
    • Uppland
Kycklingar med i flocken?
« skrivet: 05 mar-08 kl 14:46 »
Har för en vecka sen fått hem fem nya tillskott. Jag undrar när ni brukar släppa ut era kycklingar till resten av gänget? Än så länge är dom bara fem veckor och det är ju lite tidigt. Hur gamla bör dom vara? Några tips? M.v.h jasmine
« Senast ändrad: 16 mar-08 kl 22:39 av Sirpa »
Hos oss bor förotom 21 hönor med sina två tuppar, 15 myskankor, två hundar, fyra katter och två åsnor...

Nypålandetsfru

  • Gäst
SV: Utgång för kycklingar?
« Svar #1 skrivet: 06 mar-08 kl 08:16 »
När kycklingarna är 8-10 veckor lämnar hönan dem. Då får de klara sig själva. Kycklingar utan mamma bör förenas med flocken senast vid 8 veckors ålder. Kycklingkullen håller ihop, men inom detta "ungdomsgäng" sker ständiga småstrider. 13-14 veckor gamla börjar de använda den vuxna flockens revir. Könsmognaden sker vid 4-5 månaders ålder. Då börjar de ingå i den övriga flocken och det gäller att hitta sin plats i rangordningen.
Vi kommer ha våra maskinkläckta i hönshuset men dock avskilt. Dels för att de ska vänja sig vid miljön men också för att flocken ska vänja sig vid dom.
Våra som kommer i  helgen (förhoppningsvis) ska få bo inne med värmelampa tills de växer till sig lite.
Lycka till!  :)


jasmine83

  • Inlägg: 425
    • Uppland
SV: Utgång för kycklingar?
« Svar #2 skrivet: 06 mar-08 kl 09:22 »
Tack för det svaret. var till mycket hjälp och vi märker ju redan att dom börjar tjafsa lite med varandra. jag tycker det är svårt att hitta böcker om höns. Är det någon som har några bra förslag på vad man kan köpa.
Hos oss bor förotom 21 hönor med sina två tuppar, 15 myskankor, två hundar, fyra katter och två åsnor...

Linda B

  • Inlägg: 16
SV: Utgång för kycklingar?
« Svar #3 skrivet: 06 mar-08 kl 09:58 »
Vi har lånat några böcker på biblioteket. Bland annat en som heter "Höns i trädgård" av Karin Neuschütz. Den tyckte jag var bra information i. En annan hette "Hönsboken" av Anders Jansson och Nina Östman. Den var mycket fina bilder i och skriven på ett roligt sätt.
Hälsningar Linda

Åsbokadorra

  • Inlägg: 283
  • Solen är varm och gräset är grönt!!!
    • Västergötland
SV: Utgång för kycklingar?
« Svar #4 skrivet: 07 mar-08 kl 18:32 »
Vi har lånat några böcker på biblioteket. Bland annat en som heter "Höns i trädgård" av Karin Neuschütz.
Karins böcker är väldigt bra tycker jag!Karin har skrivit en nyare bok som heter "HÖNS" den är superbra! Den äv värt att köpa!
(mina kycklingar går alltid tillsammans med de andra så det funkar också bra :D
Lycka till!
Åsbokadorra i 9 år (genbank)
Nu i väntan på en ny genbanksras, gärna Bjurholm

jasmine83

  • Inlägg: 425
    • Uppland
SV: Utgång för kycklingar?
« Svar #5 skrivet: 09 mar-08 kl 18:18 »
har haft kycklingarna ute med dom andra korta stunder ett par dar när jag varit med hela tiden och det är framförallt två av dom stora hönsen som inte är så trevliga mot dom...  :(. får se hur det artar sig men är lite orolig!!!
Hos oss bor förotom 21 hönor med sina två tuppar, 15 myskankor, två hundar, fyra katter och två åsnor...

sallyomolly

  • Gäst
SV: Utgång för kycklingar?
« Svar #6 skrivet: 09 mar-08 kl 20:58 »
Sätt in en kompostgallerhage. Då kan de springa genom gallret in i hagen och ta skydd när de behöver. I hagen kan du hänga en värmelampa och ha vatten och matskål. Funkar bra, de kommer in i flocken sakta och bra.

 

jasmine83

  • Inlägg: 425
    • Uppland
SV: Utgång för kycklingar?
« Svar #7 skrivet: 11 mar-08 kl 20:14 »
Jag har dom redan innanför kompost galler men dom e för stora för att ta sig in och ut. man kanske kan klippa hål i gallret, tillräckligt så dom kommer in och ut men så pass litet att dom stora inte kommer in. vad tros om det??? jasmine
Hos oss bor förotom 21 hönor med sina två tuppar, 15 myskankor, två hundar, fyra katter och två åsnor...


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

665 gäster, 1 användare
Mamsingen

* Forum

* Om tidningen Åter



- Underbar tidning eftet att jag läst flera nummer hos en väninna är det nu dags för egen prenumeration
/lena S

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser