Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  knölgässen värper redan  (läst 1963 gånger)

carmen

  • Gäst
knölgässen värper redan
« skrivet: 25 dec-08 kl 19:48 »
Hej!

Min knölgåshona började värpa på julafton, där ligger nu två ägg.

Ska jag spara dessa eller ta bort dem efterhand? Har hört talas om att de första 12 äggen inte brukar vara befruktade. Klarar dem att få fram ungar nu?

mvh
Carmen

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
SV: knölgässen värper redan
« Svar #1 skrivet: 25 dec-08 kl 20:00 »
Gäss startar värpningen alldeles för tidigt, om man inte är sparsam på maten till dem under senhöst och  början på vintern.

Vill du kläcka  många så försök med alla. 

Det går att ha gässlingar inne tills de klarar vädret, men det är lite tidigt.
Men va göra?  gilla läget!
Lycka till.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

fjäderfän

  • Inlägg: 1124
SV: knölgässen värper redan
« Svar #2 skrivet: 25 dec-08 kl 21:17 »
ta bort äggen och kläck dom själv i kläckare för hon klarar inte av att ta hand om ungarna så här års.
sambo har 2 barn Tindra och Mio.  4hästar och 4katter

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: knölgässen värper redan
« Svar #3 skrivet: 27 dec-08 kl 21:13 »
Nog tror jag att gåsen själv klarar av att ruva fram och att ta hand om sina små nu. Men om det är kallt där hon värper kan äggen frysa och om hon får ruva nu och får fram ungar så kanske det inte blir fler ägg sen.

Så mitt råd är också att ta in äggen efter hand som de kommer och lägg in dem i kläckaren. Håll sen ungarna från de stora så de inte kan se eller höra dem för risken är då att de vill adoptera dem och då blir det nog heller inga fler ägg.

Gäss värper ju bara under en kort period så det gäller att ta hand om äggen på bästa sätt. Jag brukar samla de första och kläcka dem i kläckaren. Sen får gässen själva ta hand om äggen och när deras egna unga är nån vecka sätter jag ut de maskinkläckta som då genast blir adopterade av de vuxna.

På så sätt har  jag garanterat att det blir några ungar. För om jag misslyckas med min kläckning så har jag en chans till att gässen klarar sina och tvärtom. Nu brukar min kläckning oftast gå fram eftersom den är ganska tidig. Den största faran för äggen sen är ju åskan som har dödat många okläckta gässlingar.

Linkoso

  • Inlägg: 10321
    • -
    • Höns i Trunsby
SV: knölgässen värper redan
« Svar #4 skrivet: 29 dec-08 kl 12:27 »
På vilket sätt tar åska död på fostren?  ???
Var rädd om det liv ni har, ni vet aldrig när det tar slut ...
♥♥♥ www.honsitrunsby.webs.com ♥♥♥ ~~~ www.hönsträff.se ~~~ Visar vägen till kacklet ~~~
Kommer ni till Byledagen 25/5 - 2013? :) http://www.facebook.com/events/465511106842445/?fref=ts

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: knölgässen värper redan
« Svar #5 skrivet: 29 dec-08 kl 12:38 »
På vilket sätt tar åska död på fostren?  ???

Åskan tar även död på andra fjäderfäungar. Det blir övertryck i äggen pga åskan som gör att de inte klarar sig. Är det kläckningsdags så de har gjort hål för att börja andas själva klarar de sig. Men är de nästan klara men det fattas nåt dygn och åskan går så är det en hel del som går åt  :'(

Jag vet inte varför det blir så, bara att det tyvärr är så.

Linkoso

  • Inlägg: 10321
    • -
    • Höns i Trunsby
SV: knölgässen värper redan
« Svar #6 skrivet: 29 dec-08 kl 12:48 »
Okej...  :-\ Då var det det jag misstänkte då men inte vågade chansa på... Ja, man själv känner ju av åskan ganska mycket. Får ofta väldigt ont i huvudet/känner mig tung i skallen på grund utav trycket. Om en människa kan påverkas så pass så är nog inte så konstigt att ungarna dör ändå?  ???
Var rädd om det liv ni har, ni vet aldrig när det tar slut ...
♥♥♥ www.honsitrunsby.webs.com ♥♥♥ ~~~ www.hönsträff.se ~~~ Visar vägen till kacklet ~~~
Kommer ni till Byledagen 25/5 - 2013? :) http://www.facebook.com/events/465511106842445/?fref=ts

 

Nettis

  • Inlägg: 2568
  • Smörblommans Siv
SV: knölgässen värper redan
« Svar #7 skrivet: 29 dec-08 kl 12:58 »
Därför är det bra att kläcka så tidigt att det inte hinner bli nån åska men ibland är det svårt att få till. Gässen brukar oftast ah ruvat klart men inte alla gånger.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

555 gäster, 1 användare
Ljunghonung

* Forum

* Om tidningen Åter



- Reportaget om ostkursen gör att man blir så sugen!
/Sanna h

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser