Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Vad tar ni betalt?  (läst 14567 gånger)

Martin S

  • Inlägg: 285
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #60 skrivet: 20 nov-07 kl 10:42 »
Om man jämför med slakteripris är det utpriset til privatkunder som är relevant.

Nu har jag kollat upp det. Mitt slakteri tar för butiksklassade lamm 50 kr kg för hela kroppar + 200 kr i kostnad för styckning

väger lammet 20 kg ger det et kilopris på 60,- + moms = 75 kr/kg

butiksklassning är form: R- eller högre,  fett: max 3+, hvilket mina lam uppfyller.

När jag säljer samma lamm för 70 kr är det altså billigare än vad folk kan köpa dom för på slakteriet.
Eftersom jag inte har tillräckligt med lamm till alla som frågor kommer jag at hänvisa folk dit.

Och så tycker jag egentligen inte at det är värd att lägga mer tid på olika fantasibud.




« Senast ändrad: 20 nov-07 kl 10:44 av Martin S »
Dansk invandrare sedan 2000. Inte helt felfri svenska, men jag försöker... Har haft värmlandsfår i Skåne sedan 2005.

Rosa

  • Inlägg: 3282
  • ♥♥ Limousin ♥♥
    • -
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #61 skrivet: 20 nov-07 kl 10:50 »
Vad tog dom för icke butiksklassade lamm då ?
de som inte är klassade R- och bättre.

Kul att veta som jämförelse
då de flesta inte har lamm i klassen R- och bättre...
men som ialla fall vill ha 60-70 kr kilot  ;)

Eller blir det korv/köttfärs av alla lamm som inte håller kraven för butikslamm. Borde vara så eller ?

/Rosa
« Senast ändrad: 20 nov-07 kl 11:00 av Rosa »
Ekologisk Limosinkor Blondekor och Fjäll/Fjällnärakor.
25Leicesterfår & 9 Helsingefår.Limousine ♥ har lägst foderförbrukning/kg tillväxt.

Martin S

  • Inlägg: 285
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #62 skrivet: 20 nov-07 kl 11:01 »
Vad tog dom för icke butiksklassade lamm då ?
de som inte är klassade R- och bättre.
/Rosa

- det vet jag inte!  :)
Dansk invandrare sedan 2000. Inte helt felfri svenska, men jag försöker... Har haft värmlandsfår i Skåne sedan 2005.

Henning

  • Inlägg: 706
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #63 skrivet: 20 nov-07 kl 11:31 »
väger lammet 20 kg ger det et kilopris på 60,- + moms = 75 kr/kg
Momsen på livsmedel ska vara 12 % inte 25.

Lamm som hamnar strax utanför butikslammkvalitet på slakterierna brukar vara väldigt populära och säljs oftast lätt pga det låga priset. Vissa grossisister köper upp alla sådana.

Det är intressant att diskutera även för stora lamm. Har man lamm som väger mer än 26 kg och dom inte är för feta tycker jag att man kan ta fullt pris för dem. Både köpare och säljare blir belåtna.

Om man vill ha en en fortgående god relation med kunderna ska man ha en affärsidé som man kan stå för och vara kvalitetsmedveten som säljare. Att försöka sälja smålamm till överpris håller inte i längden.


« Senast ändrad: 20 nov-07 kl 11:53 av Henning »

javill

  • Inlägg: 11656
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #64 skrivet: 20 nov-07 kl 11:44 »
Ja, de kunder jag sålde två små (12 kg) lamm till nu i höst fick veta att de var små och att om de hellre ville vänta till senare (då kvarvarande lamm går kvar på gödning) var det helt ok men, om de ville köpa nu så sålde jag för 65:-/kg istället för 75:-/kg som jag annars tar. De ville då köpa nu istället för att vänta. De två små lammen hade vi annars behållit för egen konsumtion. Mina andra lamm som slaktats tidigare har legat mellan 18 och 22 kg.

Jag tycker inte att jag lurar mina kunder. Ska de köpa lamm i affären så kan de köpa lamm från Nya Zealand till ungefär samma pris eller svenskt lamm för ca 200:- kg. Visst de är bättre klassade än de två små jag sålde men, inte jämfört med de runt 20 kg i slaktvikt.

Jag vet inte, om man vill sälja till slakteriet för mellan 5 och 25 kronor så får man såklart göra det men, om det finns andra som väljer andra vägar att sälja sitt kött så kan väl inte det vara fel? Så länge kunden får vad den vill ha så är det väl bra det med? Alla måste kanske inte måste göra likadant?
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

javill

  • Inlägg: 11656
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #65 skrivet: 20 nov-07 kl 11:52 »
Glömde en sak, bekanta här i krokarna slaktar också med återtag och säljer sedan direkt till butik för 47:-/kg med moms skulle jag tro att det är. Då innebär det att de får drygt 400:- netto för ett 18 kg lamm efter att slakten är betald. Samma lamm skulle jag få drygt 800:- netto för för köttet om jag tar 75:- inkl. moms. Samtidigt är det ju smidigt att sälja allt direkt till butik.

Jag har kollat upp ovanstående nu och de säljer direkt till butik för 47:-/kg exklusive moms. Slaktvikterna på de lammen har legat runt 20 kg +- några kg. Det innebär att nettot för köttet går upp en dryg hundralapp.
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

javill

  • Inlägg: 11656
    • Blekinge
    • Glirnashopen
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #66 skrivet: 20 nov-07 kl 11:54 »
Sen undrar jag fortfarande var konsumenten kan hitta lamm för 5 - 15 kronor/kg inklusive moms och kvitto?
"Passa på och var glada nu. Man vet aldrig när det blir roligt nästa gång."

Martin S

  • Inlägg: 285
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #67 skrivet: 20 nov-07 kl 12:52 »
Momsen på livsmedel ska vara 12 % inte 25.

Ja, det har du ju rätt i, och då hamnar vi på 67,- kr kg istället- jag hade i huvudet de 25% man själv får betala på slaktkostnaden.

Men i alla fall är vi ju nu framme vid ett realistisk pris.

- och då har vi inte tagit hänsyn til de där "mjuka värden" som jag skrev om tidigare. Då kanske andre som pratar discountpriser (här menar jag inte Henning) inser, att när vi pratar om ett ekstra värde på en viss produktion, så är det en liten marginal det rör sig om, inte en flerdubbling av marknadspriset.







« Senast ändrad: 20 nov-07 kl 12:53 av Martin S »
Dansk invandrare sedan 2000. Inte helt felfri svenska, men jag försöker... Har haft värmlandsfår i Skåne sedan 2005.

Skytten

  • Inlägg: 7426
    • Skåne
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #68 skrivet: 20 nov-07 kl 12:55 »
Nä vem kan sälja för en tia!
Jag betalar i år 50:-/kilot för lamm. Jag räknar dock med att det är sista gången det går att få för femtilappen, Kött kommer framledes att bli dyrare. Man får då kanske ta en extra pära och mindre kött, det lär ju enligt senaste trend vara såväl nyttigt som miljövänligt.
Det bästa sättet att misslyckas, är att inte försöka!

Martin S

  • Inlägg: 285
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #69 skrivet: 20 nov-07 kl 13:00 »
Jag betalar i år 50:-/kilot för lamm.

Om det är helt och ostyckat kan det vara ett acceptabelt pris för säljaren.
Dansk invandrare sedan 2000. Inte helt felfri svenska, men jag försöker... Har haft värmlandsfår i Skåne sedan 2005.

Ulric Eriksson

  • Gäst
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #70 skrivet: 20 nov-07 kl 13:01 »
Då är det en annan fråga vi pratar om, nämligen MORAL.. klart man kan köra upp priserna och lura andra på pengar, om man vill att mammon skall styra...

Vad säger att någon blir lurad? Problemet med resonemanget satte henning fingret på tidigare i tråden:

Bonde - slakteri - butik - konsument  
Bonde - slakteri - bonde - konsument

Vad är marknaden när konsumenten köper kött? Vem är det som konkurrerar om kunderna? Det är butiken i rad 1 och bonden som säljer på återtag i rad 2. Bonden som säljer till slakteriet har ingenting med saken att göra. De priserna är en sak för sig därför att det inte är samma marknad.

Man kan inte heller direkt använda klassningen för att sätta rätt marknadspris. Dess funktion och syfte är att styra produktionen när bonden säljer till slakteriet. Inte när butik säljer till konsument och inte när bonde säljer till konsument. Om butiken skulle sälja för små lamm till konsument skulle de inte kosta 0-5 kronor kilot.

 

Edgar

  • Inlägg: 3246
    • -
    • Kennel Hustomten
Re:Vad tar ni betalt?
« Svar #71 skrivet: 20 nov-07 kl 14:06 »
Hej!

Håller med Ulric.
Säljer man till konsument gäller ett pris.
Säljer man till återförsäljare gäller ett annat pris.
Säljer återförsäljaren till konsument gäller ett tredje pris. (Oftast det dubbla).

Ändå är varan densamma.

För att man ska få bättre ekonomi i verksamheten gäller det dels att hålla upp priset, dels att sälja till konsument, dels att förädla produkterna så långt det är möjligt.

Edgar


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

1703 gäster, 1 användare
ärt

* Forum

* Om tidningen Åter



- Senaste numret (3/19) var verkligen jätteintressant (även om alla brukar vara intressanta). Gillar artiklarna om framtiden och skulle gärna läsa mer om alternativa, positiva framtidsvisioner (det är dags att se något annat än kollapsbaserade domedagsprofetior). Vill också lära mig mer om olika toalettlösningar.
/ Hanna

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser