Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Fritidsbatterifrågor(12V)  (läst 10095 gånger)

sɹǝpuɐ

  • Inlägg: 5876
  • Vad händer om du tänker tvärtom? Vänder på det?
    • -
SV: Fritidsbatterifrågor(12V)
« Svar #20 skrivet: 08 sep-08 kl 19:34 »
Hur mycket bättre är det att ha många/stora batterier länge, jämfört med att ha få små batterier som man byter ut ofta?
Hur mycket bättre är det att ha allra bästa (dyraste) sortens long life GEL-batterier, jämfört med biltemas bättre?

Att djupurladda batterier sliter mycket på dem. Det är därför bra att ha stora batterier som man inte behöver dra ut så mycket.

Antag bästa kvalisort batterier. Kombination av vindkraft, solkraft samt laddning från elnätet om det är tillgängligt, för att undvika djupurladdning. Tanken är att lösningen skall fungera som en mycket uthållig lösning till pannrummet, vid elavbrott, samt kunna användas för belysning och vattenpump. Men där vanliga elnätet, i alla fall på kort sikt, finns kvar för att se till att batterierna inte dras ut för mycket. Tanken är att lösningen skall kunna skalas upp så att jag blir helt oberoende av yttre el. Men det blir nog för dyrt, med nuvarande låga elpriser, tror jag...

Case 1:
Om man skaffar ett par stora batterier och aldrig drar ur dem mer än 25% av kapaciteten så kan man använda dem ganska länge innan man måste byta ut dem. Kanske 5-6 år?

Case 2:
Om man istället har ett par lite mindre batterier så kanske man med samma förbrukningsnivå/mönster måste dra ut dem till 50% som mest. De varar då inte lika länge. Men å andra sidan kostar de inte lika mycket som de stora batterierna. Så man kan köpa nya och byta ut dem efter kanske 2-3 år?

Jag antar att case 1 är effektivast och ger lägst driftskostnad mätt per kWh, även om den initiala investeringen blir högre och man tar hänsyn till den högre kapitalkostnaden. Men hur stor är skillnaden? Finns det några exempel på hur stora skillnaderna blir?

Var går gränsen för maximal lönsamhet. Är det bättre att bara dra ut batterierna 25% så är det kanske ännu bättre att bara dra ut dem 10% eller 5% eller... Fast till slut får man ju inte plats med så många batterier och kapitalkostnaden blir för hög... Det måste finnas ett optimum någonstans.

Behöver inga exakta värden, men skulle gärna ta del av några exempel för att få lite känsla för hur det hänger ihop...

A.

 

torbjorn

  • Medlemsadmin
  • Inlägg: 14066
    • Medelpad
SV: Fritidsbatterifrågor(12V)
« Svar #21 skrivet: 08 sep-08 kl 23:36 »
När man ska köpa blybatterier och försöka väga olika priser och kvaliteter mot varandra så slutar det ändå oftast med att man så att säga köper grisen i säcken.

Som jag brukar säga i andra sammanhang: kom tillbaka och fråga mig om 10 år så kan jag tala om vad du skulle ha valt för batterier idag!

Rent allmänt verkar det som om alla slags batterier måste få "arbeta" en del och laddas ur (inte djupurladdas utan laddas ur till den gränsspänning som tillverkaren har satt) någon gång emellanåt. Batterier som används för reservkraft och som står på ständig underhållsladdning flera år i sträck blir ofta inte så långlivade hur noggrannt man än har ställt in laddspänningen.
Men att ständigt gå med djupa urladdningscykler tär på batteriet i längden.
Blybatterier är också känsliga för både ständig överladdning och för så att säga ständig underladdning (dvs att aldrig bli riktigt fulladdade mellan urladdningscyklerna).
Man ska alltså inte välja större batterier än att den energi/effekt man har tillgänglig för laddning räcker till för att verkligen ladda dem fullt då och då. Men för att undvika överladdning är det viktigt att ha god kontroll på spänningsregleringen och se till att laddspänningen begränsas till det värde som gäller för just den batterityp man har valt. Vad som är rätt laddspänning beror också på batteriets temperatur, ju kallare batteriet är desto högre spänning bör hållas.


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

515 gäster, 1 användare (1 dolda)

* Forum

* Om tidningen Åter



- Bästa tidningen. Köper ingen annan än denna.
/Christina K

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser