Välkommen! För att skriva i forumet måste du logga in först. Har du inget konto går det bra att registrera ett eller logga in med Facebook här. Det kostar inget.  :)

Författare Ämne:  Recept på örtsalt?  (läst 1515 gånger)

dessbee

  • Inlägg: 38
Recept på örtsalt?
« skrivet: 09 nov-07 kl 15:06 »
Någon som har ett recept på örtsalt?

Potatisblomma

  • Inlägg: 2404
    • Södermanland
Re:Recept på örtsalt?
« Svar #1 skrivet: 09 nov-07 kl 17:56 »
Persillade!!!

Nåja, jag har inga mått men blandar tills det smakar bra  ;)

Persilja
selleri (använder torkade blad från rotselleri)
Vitlök
Salt

Passar till det mesta!
Landsflykting i storstan...

Vitis

  • Inlägg: 4111
    • Skåne
Re:Recept på örtsalt?
« Svar #2 skrivet: 09 nov-07 kl 20:30 »
Man kan också köra ihop en röra i sin matberedare med salt, selleri, chili, örtkryddor, paprikapulver, svartpeppar, lök m.m. som man tycker om ... kör till en smet och sen bre ut den på bakplåtspapper och låta torka. Sen är det bara att krossa det i en mortel och förvara i täta små burkar.

 

Clementine

  • Inlägg: 123
    • Skåne
Re:Recept på örtsalt?
« Svar #3 skrivet: 18 nov-07 kl 00:12 »
jag har gjort nån variant på örtsalt som blev rätt god. jag tog färska kryddor typ timjan, basilika, oregano o blandade i en burk med flingsalt. eftersom saltet drar till sig vätska, drar det lixom till sig örternas vätska o får smak o det blir tort.
Jag har babylonsjukan!


 


Dela detta:

* Inloggade just nu

590 gäster, 0 användare

* Forum

* Om tidningen Åter



-  Nya tidningen "goare" att läsa. Innehållet lika intressant som det varit de 14 år vi haft den. Lycka varje gång den kommer i lådan ! :-D
/Magdalena Gustavsson

* Nya inlägg

* Nytt i ditt landskap

För inloggade medlemmar visas här nya lokala annonser, aktiviteter och presentationer.
Logga in eller
registrera dig.
 :)

* Nya annonser