Förskjuten höft på varmblod

Startat av lunkan, 16 Feb-06 kl 00:26

Föregående ämne - Nästa ämne

0 Medlemmar och 1 Gäst tittar på detta ämne.

lunkan

Vad är bästa behandlingen jag kan göra själv på min häst som har en förskjuten höft? Någon som har förslag, har ej råd att ta hem någon titt som tätt.

isa

jag hade nog inte gjort så mkt ringt en duktig eguiterapeut
Gammal är äldst.

Sar

Hästkiropraktiker (equiterapeut) tror jag är det enda rätta. Höften måste bli tilldragen och sedan får du ett träningsprogram för att bygga upp muskler runt om så att den inte åker igen. Du bör räkna med minst 3 besök för att vara säker på att den håller sig på plats. Kiropraktikern kan säkert visa dig massage som du kan göra själv. Ett vetrinärbesök efter att all behandling är klar är också att rekommendera (främst böjprov) så att inte något annat har blivit påverkat (felavlastning på kotor, knän etc)
Det är inte billigt att ha häst! Å andra sidan så är det vårt ansvar som ägare att se till att hästen får vara frisk.

lunkan

Tack för svaren!
Förra ägaren hade hästkiropraktor på henne 2 ggr men med långt mellanrum, senaste i dec så jag kanske tar hem henne nu då så att det inte blir så långt mellan dessa sista 2 ggr.


Du behöver registrera dig eller logga in för att delta i forumet. Det är enkelt och gratis, välkommen : )

* Online just nu

1 393 Gäster, 0 användare